„Putin Jugend“ je program na výchovu dětí pro válku: vstup již od 8 let a vštěpování vlastenectví. Podporuje to i bývalý ruský olympionik

Organizace je „přípravka“ na válku a připomíná praktiku z někdejšího Německa, jelikož zfanatizovat děti a mladé lidi lze mnohem snáze než dospělé.

Junarmija, Putin Jugend i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko se dlouhodobě připravovalo a stále připravuje na válečný konflikt, takže ruská propaganda vystavuje veřejnost příběhům, že je země v ohrožení vnějším nepřítelem a vyzývá k vlastenectví a obraně. Nedělá to ale jenom prostřednictvím médií, soustředí se i na mládež s cílem vychovat oddané bojovníky ochotné položit za slávu ruského impéria život. Organizace, které děti takto vychovávají, jsou někdy označovány jako „Putin Jugend“.

V přípravě je zřejmě až 1 milion dětí

Organizace označovaná jako Putin Jugend, což poukazuje na Hitlerjugend z dob nacistického Německa, je hlavně Všeruské vojensko-vlastenecké společenské hnutí Mladá Armáda známé pod názvem Junarmija. Založeno bylo v říjnu 2015 z popudu ruského ministerstva obrany a v roce 2020 mělo být členem organizace 600 tisíc dětí ve věku od 8 do 18 let, uvádí Wikipedia; v současnosti je počet odhadován na celý milion. Její cíl je jednoduchý – připravovat mládež na službu v ozbrojených silách a vštípit jí hodnoty vlastenectví.

Program je velice komplexní a pro mnohé děti poutavý. TheGruardian uvádí, že mají zájem vzbuzovat nejenom přednášky, které jsou na školách povinné, ale hlavně kombinace her nebo působení populárních influencerů. Od roku 2020 stojí v čele charismatický Nikita Ganorny, bývalý gymnasta a dvojnásobný olympijský vítěz. Velmi umně využívá sociální sítě, často se prezentuje při setkání s politiky, vojáky a veterány bojů na Ukrajině. Podobně se prezentuje také 23letá mistryně světa v běhu na lyžích Veronika Stepanova.

Výcvikové tábory, uniformy i zbraně

Junarmija má jasný militaristický nádech. Její členové mají charakteristické šedé uniformy doplněné červeným baretem nebo třeba námořnickou čepicí. Účastní se přehlídek, občas používají šavle. Kromě klasických schůzek během školního roku pořádá organizace letní výcvikové tábory, na nichž se děti učí různým vojenských dovednostem. Výjimečné tak nejsou záběry, kdy rozebírají zbraně nebo veřejně mluví o ochotě položit život za vlast.

M1A2 Abrams

Ruská propaganda srovnala americký Abrams a svůj T-90: samozřejmě je lepší ve všech směrech, ale překonat ho má i starý T-72

Rusko se však ve svých snahách nesoustředí jenom na své území, ale cílí i na mládež z různých oblastí Ukrajiny, uvádí MilIn. K tomu slouží podobné hnutí s názvem Warrior, jehož členy jsou tisíce ukrajinských dětí. Až dospějí, mohou se dočkat i povolání do armády a nasazení do boje klidně proti ukrajinským ozbrojeným silám. BBC přineslo příběh 17letého mladíka z Mariopolu, který se neúspěšně pokusil před podobným osudem utéci.

Prezentace činnosti Junarmije

Schvalujete podobné organizace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články