Ruská propaganda srovnala americký Abrams a svůj T-90: samozřejmě je lepší ve všech směrech, ale překonat ho má i starý T-72

Rusko se pokouší vykreslit vyspělý americký tank Abrams jako nedostatečný pro východní bojiště, kde si s ním má poradit nejenom ruská špička T-90, ale i další stroje.

M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: 7th Army Joint Multinational Training Command / Creative Commons / CC BY
                   

Ve snaze udržet si podporu veřejnosti při invazi na Ukrajinu je ruská propaganda schopna vypouštět do éteru de facto cokoliv. Nedávno se třeba pokusila bagatelizovat rozhodnutí západních států, které slíbily poskytnout napadené zemi moderní tanky. Většina odborníků (Západních) se přitom shoduje, že jsou mnohem lepší a odolnější než cokoliv, co má k dispozici ruská armáda; tamní média však přináší opačné názory. A tak přišla dokonce s tím, že ruské tanky T-90 jsou lepší než americké M1A2 Abrams, kterých Ukrajina má dostat 31 kusů.

Abrams prý převyšuje i modernizovaný tank T-72

Aby bylo tvrzení o to silnější, tak ruský vojenský expert Andrej Frolov dokonce uvedl, že lepší než americký Abrams je nejen nejnovější ruský stroj T-90 označovaný jako M Proryv, ale dokonce i starší T-72. Podle něj totiž bude obrněnec Spojených států pro východoevropské bojiště příliš těžký a nebude tedy schopen dobře manévrovat. Mezinárodní institut pro strategická studia ovšem tvrdí, že už Rusko ztratilo v boji na Ukrajině více než 2 tisíce moderních tanků, tedy více než polovinu z celkového počtu, a to i přesto, že Západním strojům až dosud čelit nemuselo.

Své schopnosti přitom prokázaly americké Abramsy třeba v roce 1991 v Iráku, kde doslova smetly irácké tankové divize vybavené sovětskými typy tanků. Sluší se ale přiznat, že šlo o opravdu staré stroje, a navíc o horší exportní verze, zatímco současné ruské T-72 prošly výraznou modernizací a T-90 jsou ještě o řád lepší. Na druhou stranu měli Američané v Iráku tanky Abrams verze M1A1, ale Ukrajině dnes nabízí variantu M1A2, která je rovněž v mnohém lepší, ačkoliv na nich nemají být dodatečné pláty z ochuzeného uranu.

Tank T-90 ve vodě iZdroj fotografie: Depositphotos
Tank T-90 při průjezdu vodou

Andrej Frolov má ale v jedné věci pravdu, ruské tanky jsou výrazně lehčí než americké nebo jiné Západní stroje. Třeba nejmodernější verze T-90 má kolem 48 tun, zatímco Abrams M1A2 kolem 70, a rozdíl oproti tankům T-72 je ještě o něco vyšší. Americké stroje na druhou stranu mnohem lépe pancéřované, a to hlavně v přední části, takže je mnohem obtížnější je zničit. Navíc i v případě poškození lze často zachránit tank i osádku, kdežto ruské stroje kvůli špatnému uložení munice často explodují a osádka na místě zahyne.

Lehčí tank nemusí znamenat rychlejší

I tvrzení o pohyblivosti je velmi sporné; těžké Západní tanky sice mohou mít problém v okamžiku, kdy budou potřebovat přejet nějaký most, protože je nemusí udržet, ale není pravda, že nejsou pohyblivé. Díky svému pohonu dosahují vyšší rychlosti než většina ruských tanků, např. s výjimkou T-80, které jsou vybaveny plynovou turbínou. A Západní stroje mají i další výhody, například lepší systém nočního vidění, a to zvláště nyní, kdy Rusko nemůže do modernizovaných strojů montovat zařízení od francouzské firmy Thales, ale jenom mnohem horší domácí produkty.

Zbraně obou tanků jsou zhruba srovnatelné, ale lepší systémy nočního vidění nebo řízení palby dávají tankům Abrams M1A2 pravděpodobně výhodu. Američané mají pro děla tanků osvědčenou munici z ochuzeného uranu, která je proti sovětským typům tanků neobyčejně účinná (ale je otázkou, zda ji nasadí, protože představitelé Ruska několikrát zdůraznili, že to budou považovat za špinavou bombu a zamoření oblasti, což si může vyžádat odvetný jaderný úder).

Podobné projektily má ale i federace, účinné by měly být hlavně projektily 3BM59 Svinec-1. Používat je ovšem může jenom omezené množství ruských tanků s modernizovaným dělem a není zcela pravděpodobné, že by Rusko narychlo provádělo jejich modernizaci. Spokojit se tak budou muset se staršími typy střeliva. Jak nakonec střet obou tanků dopadne (jestli k němu dojde) není jasné, vše jsou prozatím pouze teorie.

Západní stroje by sice měly být lepší, ale v žádném případě nelze ty ruské podceňovat; navíc jich také nemá být málo, už kdysi Vladimir Putin poslal na Ukrajinu na dvě stovky modernizovaných tanků T-90M, a země ustavičně pracuje na modernizaci dalších strojů. Ale i když by to bylo zajímavé, tak prozatím zřejmě nenasadí svůj super-tank T14 Armata, ačkoliv o něm tvrdí, že ho Západní tanky nemohou zasáhnout díky pokročilým obranným systémům.

Který ze zmíněných tanků hodnotíte jako lepší a proč?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články