Video: ani mohutný ranní útok nepřináší Rusům vítězství, Ukrajinci jich u Novodoněcku pohřbili 50 a sledovali, jak se na bojišti opouští

Ruská armáda se pokouší opakovaně útočit hlavně v Doněcké oblasti, ale vojákům obvykle nepomůže, ani když úspěšně překonají rozlehlá minová pole.

Zničený ruský transportér u Novodoněcku i Zdroj fotografie: 58. samostatná motorizovaná pěší brigáda ukrajinské armády
                   

Ruská i ukrajinská armáda se nějakým způsobem snaží ve válce na Ukrajině zvrátit již řadu měsíců trvající hlemýždí postup. Rusové se tak přestali jenom bránit, a hlavně v oblasti Doněcka se pokouší o útoky. Utrpěli tam přitom silné ztráty, ale velení se nevzdává, i když většina útoků končí podobně jako snaha o proražení obranné linie poblíž Novodoněcku, z čehož zveřejnila na Telegramu video ukrajinská 58. samostatná motostřelecká brigáda. Hustá palba totiž dokáže zlikvidovat obrněnkou techniku a během jediné srážky zabít desítky vojáků.

50 mrtvých vojáků a zničená technika

Pokus ruské armády o útok u Novodoběcku v listopadu 2023 ukazuje video pod tímto článkem. Portál MilIn uvedl, že začal nad ránem a nepřítel do něj vyslal obrněnu techniku, ale Ukrajinci ho měli díky průzkumným dronům jako na dlani. Výsledkem bylo asi 50 mrtvých ruských vojáků a zničení několika kusů obrněné techniky. Některé raněné pak dokonce nechali ustupující Rusové za sebou, ale nakonec se ani oni daleko nedostali.

Obrněná vozidla u Novodoněcku vysazují pěchotu iZdroj fotografie: 58. samostatná motorizovaná pěší brigáda ukrajinské armády
Ruská obrněná vozidla u Novodoněcku, jak vysazují pěchotu

K překonání minového pole, které se rozprostírá před pozicemi ukrajinských obránců, využili ruští vojáci tank s minovým válcem. Ten funguje tak, že aktivuje a tedy odbouchne miny, na něž najede, a další vozidla pak mohou ve vyjetých kolejích bez problémů projet. Úkolem obrněné techniky bylo přitom vysadit pěchotu u pruhu lesního porostu, což se nepovedlo zcela podle plánu. Tank se naopak zřejmě dostal do bezpečí, na záběrech pak už nikde vidět není.

Výsadek proběhl, ale úspěch to nebyl

Na záběrech je patrné, že Rusové použili bojové vozidlo pěchoty, pravděpodobně BMP-2; portál MilitaryToday uvádí, že je vyzbrojený dělem ráže 30 milimetrů a uveze 7členný výsadek. Bylo pak nejspíše prvním, které zasáhla ukrajinská palba, i když pěchotu stačilo vozidlo vysadit – stejně jako pásový transportér, zřejmě MT-LB, ale kvůli jeho střeše je velmi těžko identifikovatelný. Nejspíše ten samý se později snažil některé ruské vojáky evakuovat, ale kvůli palbě je nechal na místě. Krátce poté ho však zasáhla protitanková střela nebo dron.

Zničený ruský tank u Vuhledaru

Ruskou ofenzivu u Vuhledaru odrazili ukrajinští vojáci s přehledem, útočník se opět dopustil stejné chyby jako v minulosti

Ukrajinští obránci však využili k odražení útoku nejenom protitankové střely a drony, na útočníky dopadaly i granáty a v několika případech, kdy se objevily menší výbuchy na větší ploše, je jasné, že použili dělostřeleckou nebo minometnou kazetovou munici. Vybuchující submunice si mezi pěchotou vybrala krutou daň a někteří těžce ranění vojáci se pak snažili plazit do bezpečí. Proti pěchotě ale měli úspěšně zasahovat i střelci z automatických granátometů, zatímco Rusové naopak spoléhali na dělostřelectvo, ale i na leteckou podporu.

Ruský útok u Novodoněcku

Mají vůbec takovéto útoky dnes smysl, když mají obránci velice dobře zabezpečené pozice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články