Ruskou ofenzivu u Vuhledaru odrazili ukrajinští vojáci s přehledem, útočník se opět dopustil stejné chyby jako v minulosti

Ruská armáda se v posledních týdnech pokouší na různých místech o útoky, moc úspěchu ale nemá. A třeba u Vuhledaru si zopakovala scénář z února 2023.

Zničený ruský tank u Vuhledaru i Zdroj fotografie: 72. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinské armády
                   

Před začátkem zimy se ruské velení nejspíše snaží ve válce na Ukrajině dosáhnout alespoň nějakého úspěchu, pročež se rozhodlo nasadit na několika místech početné kolony obrněné techniky s cílem prorazit nepřátelské linie. Jednou z nich je Vuhledar, u něhož si ruští vojáci významně vylámali zuby už v únoru 2023. Jako by se ale nepoučili a opakovali zas a znova tu samou chybu. Snímky a záběry z bitvy, k níž došlo začátkem listopadu, tak naznačují, že byl průběh byl velice podobný a na bitevním poli zůstalo mnoho ruské obrněné techniky, uvedl TheTelegraph.

Obrněná kolona opět v akci

Stejně jako v únoru 2023, kdy se ruské síly pokusily překročit řeku Severní Doněc na východě Ukrajiny a přišly při tom o desítky kusů obrněné techniky, tak i v případě u Vuhledaru zůstalo pole plné ohořelých vozidel. Jak informoval portál Forbes, o útok se tam nejspíše pokusily jednotky ruské 155. námořní pěší brigády. Narazily tam ale na dobře připravené ukrajinské vojáky ze 72. samostatné mechanizované brigády.

Ruští mariňáci se dle všeho nejprve pokusili překonat minová pole, k čemuž použili techniku s minovými válci, jejichž úkolem je přivést nakladené nálože k výbuchu ještě před tím, než na ně najede tank či jiné vozidlo. Po nich následovala kolona obrněnců s pěchotou, což je tradiční taktika na obou stranách ještě z dob SSSR, ale jak se nejednou ukázalo, na dnešním moderním bojišti prostě nefunguje a končívá vysokými ztrátami.

Zničený ruský tank a pravděpodobně bojové vozidlo při útoku na Vuhledar iZdroj fotografie: 72. samostatná mechanizovaná brigáda ukrajinské armády
Zničený ruský tank a pravděpodobně bojové vozidlo při útoku na Vuhledar

A nejinak tomu bylo i v tomto případě. Nepostaraly se o to však pouze miny, ale i dělostřelectvo zastřílené na přístupové trasy, stejně jako drony. Nějaké ztráty pak mají na svědomí přenosné protitankové zbraně, jak informoval portál Defence-Blog. Ruské ztráty přitom nebyly malé, i když jejich přesný počet jako vždy znám není.

Jeden z ukrajinských vojáků měl ovšem za jediný den napočítat 60 kusů zcela zničené ruské obrněné techniky, a k tomu 17 poškozených nebo zničených ukrajinských vozidel. Za oběť podle všeho padly také tanky T-80BV a T-72B3, vedle nichž byla pohřbena různá BVP.

Bojová vozidla uvízla na minách

Vuhledar je strategicky položené město, z jehož vysokých budov je přehled o celém okolí. Straně, jež ho ovládá, tedy dává zásadní výhodu, a ruská armáda by ho tak ráda měla pod kontrolou, o což se pokouší min. od podzimu 2022. Vždy ale odešla s nepořízenu. Poslední z útoků přitom zdaleka nebyl z největších, ten proběhl již v únoru 2023, jak jsme informovali výše.

Bojový letoun F-16

Dodávka F-16 Ukrajině je nezbytná, a i když to nebude „game changer“, může Rusy vytrestat a pomoci k vítězné ofenzivě

Ukrajinští vojáci si tehdy ve velkém vyzkoušeli techniku dálkového zaminování za pomoci granátů RAAMS do děl ráže 155 mm. Takový granát obsahuje 9 protitankových min a lze ho vystřelit na vzdálenost až 17,6 km, díky čemuž lze vytvořit minové pole na jakémkoliv prostoru, a to velmi rychle. Útočník pak nemusí o nových minách ani vědět. Jejich výhodu je časovaná sebedestrukce, takže nezůstávají minová pole, která je nutné po konci války čistit.

Záběry zničené techniky u Vuhledaru, zejména té ruské

Proč se Rusové snaží o útoky, při nichž mají vysoké ztráty, a ke všemu stále tím samým způsobem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články