Asi jediné, na co Rusko 100% stačí – v roce 2023 zásadně posílí jaderný arzenál, aby „pouštělo hrůzu“ nad Evropou i přes oceán

I přes vývoj války na Ukrajině, nebo možná právě proto, Rusko letos rozšíří celou svou jadernou triádu, a to i zbraněmi, které mohou doletět de facto kamkoliv na světě.

Ruské jaderné zbraně, posílení v roce 2023 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Rusko plánuje i v letošním roce rozšiřovat svůj jaderný a hypersonický arzenál, a to v celém rozsahu tzv. jaderné triády. Ta je ostatně také tím jediným, čím ještě může dávat najevo svou sílu, protože o konvenčních prostředcích hovořit nelze – alespoň ne s přihlédnutím k neúspěchům na Ukrajině, kde armáda federace zdaleka nesklízí takové úspěchy, jak mnozí předpokládali. Do toho se země potýká i s řadou ekonomických potíží, a aby si udržela postavení světové velmoci, plánuje v roce 2023 zařadit do výzbroje další ponorky, balistické rakety, ale i další výzbroj.

Nová ponorka s balistickými raketami

Ze zprávy ruské agentury TASS vyplývá, že by měly ruské ozbrojené síly obdržet třeba 5 ponorek, přičemž u čtyř není jasné, o jaký typ se jedná, i když pravděpodobně půjde o diesel-elektrické, a poslední z nich by měla být ponorka Imperátor Alexandr III. Jedná se o plavidlo třídy Borej s jaderným pohonem, které nese 16 balistických střel RSM-56 Bulava; na každé z nich může být až 6 jaderných hlavic. Těmito moderními nosiči Rusko postupně nahrazuje staré ponorky, nedávno třeba vyřadilo do té doby největší ponorku světa.

Dále má tamní ministerstvo obrany v plánu pořídit 22 balistických raket RS-24 Jars, RS-28 Sarmat nebo hypersonických kluzáků Avangard. Tento výčet zbraní je dost zavádějící, protože jde vlastně o rozlišné typy zbraní. Zatímco RS-24 nebo RS-28 jsou balistické rakety sloužící jako nosiče MIRV s jadernými hlavicemi, případně právě kluzáků, na nichž je hlavice. Zmíněný Sarmat je přitom nejnovější typ zavedený do výzbroje v loňském roce a má mít dosah až 18 tisíc kilometrů (dosáhne tedy i na celé USA), při únorovém testu ale jedna z těchto raket selhala.

Balistická raketa RS-24 Jars iZdroj fotografie: Uživatel Sokolrus / Creative Commons / CC BY
Balistická raketa RS-24 Jars

Federace avizuje, že má být raketa RS-28 Sarmat schopna nést až 24 hypersonických kluzáků Avangard, což by znamenalo, že by nebyla její kapacita využita naplno, pakliže by byly všechny objednané zbraně právě kluzáky. V odpálení jí to ale samozřejmě nebrání, kluzáky měly být přitom do výzbroje zařazeny na konci roku 2019. Jakmile je balistická střela vynese, dojde k jejich odpojení a dále pokračují samostatně. Jsou schopny dosahovat rychlosti až Mach 27 a zároveň i manévrovat, takže si s nimi současná protiraketová obrana neporadí.

Nové nadzvukové bombardéry jako nosiče střel

Ruské letectvo by mělo zároveň dostat 3 nové strategické bombardéry Tupolev Tu-160M, tedy nadzvukové bombardéry využívané hlavně jako nosiče řízených střel. Mohou nést třeba 6 raket Ch-101, což jsou zbraně používané ruským letectvem k odstřelování cílů na Ukrajině, nebo jejich jadernou variantu Ch-102. Spektrum zbraní pro ně je samozřejmě vyšší, ale je otázka, kolik takových střel federaci v současné době vlastně zbývá, protože mnohé dávno vypotřebovala a jejich výroba je dle všeho velmi pomalá.

Vedle toho je počítáno s dodávkou blíže neupřesněného počtu hypersonických střel Ch-47M2 Kinžál a 3M22 Zircon. První ze zmíněných jsou vlastně upravené balistické rakety Iskander odpalované z letadel, přičemž dosahují hypersonické rychlosti a mají dosah 2 až 3 tisíce kilometrů. Několik už jich Rusko použilo i proti Ukrajině. Zircon je pak protilodní hypersonické střela a ve výzbroji by je nyní měla mít fregata Admirál Gorškov. Co by dopad atomovky způsobil lze přitom orientačně spočítat.

Bombardér Tupolev Tu-160M

Myslíte, že by se Rusko odvážilo takové zbraně použít?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru