Ruská „velmi znepokojivá“ protisatelitní superzbraň ještě není hotová, ale může být vážným nebezpečím pro celou Zemi

Schopnost vyřadit veliké množství satelitů by kterékoliv zemi ve válce přinesla značnou výhodu. Ale mohlo by to mít dopady na celý svět.

Ilustrace satelitní zbraně i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi důležité systémy vojenských mocností patří v současné době také satelity. Ty umožňují monitorovat činnost oponentů ,a to jak vizuálně, tak například elektronicky. Vojákům ale slouží i ke komunikaci, navádění zbraní a mnoha dalším činnostem. Není proto divu, že země vyvíjejí zbraně, jimiž by byly schopné satelity nepřítele zničit nebo alespoň poškodit. Nejčastěji jsou to různé druhy protisatelitních střel, ale Rusko dle všeho pracuje na zbrani mnohem ničivější, a možná i porušující mezinárodní konvence, i když to popírá.

Údajná ruská zbraň vzbuzuje obavy

O ruské protisatelitní zbrani se toho příliš neví, Bílý dům pouze oznámil její existenci s tím, že má být velmi ničivá. AP uvádí, že podle americké administrativy zbraň dosud není funkční, ovšem způsob, jakým o ruském systému mluví, vzbuzuje obavy. Satelity na oběžné dráze Země jsou totiž důležité nejen pro vojáky, ale v mnoha oblastech slouží i civilistům, a bez jejich existence by nefungovalo mnoho služeb, které dnes považujeme za naprosto běžné.

Satelit na oběžné dráze iZdroj fotografie: Pixabay
Satelit na oběžné dráze

Jelikož zaznívají obavy, že by Rusko zbraní porušovalo smlouvu o vesmíru podepsanou 130 zeměmi, zdá se, že využívá jadernou energii. Není ale jasné, jakým způsobem, neboť existuje několik možných variant. Tou nejhorší by byla jaderná zbraň, která by ve vesmíru explodovala a vytvořila elektromagnetický puls. ArmsControl upozorňuje, že taková zbraň by plošně zasáhla a poškodila nejen vojenská zařízení, ale i civilní ve vlastnictví desítek zemí.

Jaderný zdroj pro energetické zbraně

Jednou z možností, na níž by Rusko teoreticky mohlo pracovat, je vojenský objekt – pravděpodobně satelit – napájený jadernou energií. Toto zařízení by sice neexplodovalo, ale mezinárodní konvence by porušovalo také. Jaderný zdroj energie by takovému objektu mohl umožnit napájení například energetických zbraní nebo výkonných systémů elektronického boje, uvádí Twz. Takovýto zdroj je mnohem výkonnější než běžně používané solární panely.

Vesmírná síť pro sledování hypersonických zbraní

Americká vesmírná satelitní síť uvidí celý svět, doslova. Primárně má monitorovat hypersonické zbraně, využití může mít ale širší

Rusko existenci nové proti satelitní zbraně porušující konvence odmítá, ale těžko odhadovat, kde je pravda. Faktem však zůstává, že boj proti satelitům je kontroverzní. I běžné protisatelitní střely, jimiž disponují USA, Rusko, Čína, Indie a nejspíše i další země, jsou nebezpečné. Zničení jediného satelitu dokáže na oběžné dráze vytvořit tisíce malých trosek mířících různými směry. Ty pak ohrožují jiné vesmírné objekty nebo rakety startující ze Země, větší kusy pak nemusí shořet v atmosféře, ale dopadnout přímo na zem a napáchat veliké škody.

Nakolik je podle vás reálná taková ruská protisatelitní zbraň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články