1 proti 4: tankový souboj ve stepích ruští vojáci prohráli, záběry ukazují, jak ukrajinský tank z 60. let dva T-90 zničil a zbylé zahnal

NÁZOR: Souboje tanků jsou na ukrajinském bojišti spíše výjimečné, když už na ně ale dojde, není ani přesila zárukou vítězství. O to více pak výhra slabšího potěší.

Ukrajinský tank T-64BV i Zdroj fotografie: Uživatel oidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Setkat ve válce na Ukrajině s tankovými souboji je velice ojedinělé, protože musí obě strany útočit na opevněné pozice soupeře přes minová pole, a nejčastěji je vpředu pěchota, zatímco tanky zůstávají vzadu nebo je zastaví dělostřelecká palba, případně miny. Jen výjimečně mají obě strany šanci, aby jejich obrněnce stanuly tváří v tvář. A vzhledem k tomu, že jsou výkony tanků velmi podobné, záleží pak na štěstí, taktice a výcviku.

Na útočící Ukrajince čekaly 4 tanky

Jeden ze zaznamenaných soubojů se odehrál na polích mezi osadami Dudčany a Nová Kamianka v Chersonské oblasti ještě na podzim roku 2022. Video pod tímto článkem ukazuje sestříhané záběry, Ukrajinci nicméně vše vysvětlili i pomocí obrázků. Portál MilIn uvedl, že tam útočil 2. útočný prapor 128. horské útočné brigády s tanky 17. tankové brigády – do souboje se tak dostal 1 tank T-64BV doprovázející dvě BMP-2, přičemž ukrajinské síly v daném okamžiku útočily, a na druhé straně zase stála čtveřice tanků T-90S, což byla ruská záloha.

Ukrajinské síly měly velikou výhodu, protože měly na nebi průzkumný dron, a od operátora tak okamžité informace. Položily proto kouřovou clonu, díky níž se mohl ukrajinský tank skrýt za řadou stromů. Když potom dorazil první ruský tank, dvěma výstřely ho zlikvidoval, aniž by sám utrpěl zásah. Obě strany pak vedly palbu naslepo, protože se neviděly, ale ukrajinská osádka měla informace z dronu. Snad díky tomu se jí nakonec podařilo náhodou zasáhnout a poškodit druhý tank, který začal později hořet. Zbylé se pak raději stáhly.

Ukrajina tanky T-64 modernizovala

V souboji stál relativně starý tank T-64 ze 60. let 20 století, tedy pocházející z doby SSSR, ale ve verzi BV, což znamená, že byl na Ukrajině hluboce modernizován. Jak uvádí ArmyRecognition, pro zvýšení ochrany je vybaven reaktivním pancéřováním, přičemž má modernizace z Ukrajiny pokročilý typ. Tank potom využívá klasický sovětský kanon ráže 125 milimetrů a má tříčlennou osádku bez nabíječe s nabíjecím automatem, který byl specialitou sovětských (a dnes ruských) tanků. Ukrajinci ho ještě doplnili termovizí a dalším vybavením.

Ruský zničený tank po zásahu dronem

Smělý útok ruských obrněnců Ukrajinci ultimátně smetli. A není to poprvé, přesto Rusové obětují stovky vozidel pro nic

Ruský tank T-90S je pak exportní verze T-90, v Rusku bývá také označována také jako T-90A. Konstrukce pochází z 90. let 20 století a rovněž má reaktivní pancíř, tentokrát verze Kontakt-5, a je proto méně odolný než nejmodernější ruský T-90M. Tank dále disponuje dělem ráže 125 milimetrů a automatickým nabíjením. Je obecně o trochu vyspělejší než T-64BV, ale rozdíl není velký, proto v souboji rozhoduje spíše taktika a umění osádek.

Souboj tanků, hned na začátku je vidět zničení ruského T-90S (T-90A)

Z jakého důvodu mohl souboj dopadnout zrovna takto?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články