Video: pokud se ruské tanky vydávají přes otevřené pole bez jakékoliv podpory, mohou být až příliš snadným cílem

Bezpilotní letouny jsou v odrážení útoků stejně dobré jako dělostřelectvo, a v některých případech dokonce účinnější – odolat jim není schopné téměř nic.

Zničený tank T-72B3 i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Nad dnešním bojištěm bezpochyby vládnou různé typy dronů – počínaje průzkumnými a konče levnými sebevražednými FPV. V mnoha případech platí, že jsou účinnější než dělostřelectvo, jelikož jsou levné a zvládnou zničit pouze jedinou ranou. Eliminace útočících obrněnců je tak efektivnější za pomoci dronů než třeba intenzivní dělostřeleckou palbou, protože ta to sice dokáže také, ale s mnohem vyššími náklady.

Bez úkrytu je technika zkrátka bezbranná

Jak účinné jsou drony, dokládá i video pod tímto článkem, což je vlastně velmi rychlý sestřih útoků na ruskou techniku povětšinou zapojenou do nějakých útočných akcí. Milin uvádí, že záběry pochází z různých míst a pravděpodobně i různého času, takže si nelze představovat, že jde o sestřih obrazových materiálů z jednoho útoku. Přesto jednoznačně ukazuje ničivý potenciál dronů hlavně v místech, kde se tanky a jiná technika nemají jak ukrýt.

Sebevražedný dron s hlavicí iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Sebevražedný dron s hlavicí

Jedním z nejčastějších cílů na záběrech jsou ruské tanky. Wikipedia uvádí, že ruská armáda dnes disponuje a nasazuje různé typy, nejčastěji jde o různé verze T-72, T-80 a T-90, ale používá i starší T-55, T-62 nebo T-64. Identifikovat tanky je ale těžké, jelikož je na nich navěšen reaktivní pancíř, a ještě mají klecovou nástavbu i další protidronové zábrany. Ale záběry ukazují, že hlavně zadní část tanků, kde je motor, je drony zranitelný, a tak útoky míří právě tam.

Nejen průzkumné systémy jsou cenné cíle

Video ukazuje i další zničenou techniku – zajímavé jsou útoky na různé průzkumné systémy, evidentně umístěné na vyvýšených místech. Vojákům mohou pomoci dlouhodobě sledovat nějaký úsek fronty a např. zjišťovat, kde je nepřítel rozmístěn, a to i bez pomoci dronů. Rusko používá třeba systém 1L277 Sobolyatnik, což je vlastně přenosná radarová stanice. ArmyRecognition uvádí, že je schopná identifikovat cíle na 30 kilometrů daleko.

Zničený transportér BTR-82A

Video: když se vydá skupina ruských obrněných vozidel skrze otevřené pole, velmi pravděpodobně to vždy skončí fiaskem

Vidět jsou ale také útoky na další vozidla, například na nákladní automobil Ural-4320. WeaponSystems uvádí, že je o umístěné na 6kolovém podvozku a na korbě uveze buď 27 vojáků nebo 5 tun nákladu v terénu, případně 6 tun na silnici. Mezi zničenou technikou je i staré sovětské bojové vozidlo BMP-1 dnes již považované za zastaralé, nebo původně pásové dělostřelecké tahače MT-LB dnes sloužící hlavně v roli obrněných transportérů.

Ruská technika pod útokem dronů

Jak nejlépe ochránit obrněnou techniku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články