Video: když se vydá skupina ruských obrněných vozidel skrze otevřené pole, velmi pravděpodobně to vždy skončí fiaskem

Sebevražedné útoky obrněných vozidel a pěchoty proti opevněným pozicím, byť jsou početné a odhodlané, obvykle nekončí jinak než neúspěchem.

Zničený transportér BTR-82A i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Útok proti dobře zabezpečené nepřátelské linii je vždy velmi riskantní a nemusí se povést ani vyššímu počtu obrněných vozidel. Na transportéry, BVP nebo tanky obvykle čeká celá řada nástrah počínaje minami, pokračujíc přes drony a pěchotu s výkonnými zbraněmi, až např. po tanky. Společné nasazení takovýchto zbraní pak dokáže rozložit i početnou skupinu.

Nepomůže ani odminovávací vozidlo

Na videu pod tímto článkem lze vidět, jak může dopadnout útok tanku, obrněných transportérů, odminovávacího vozidla UR-77 Meteorit a několika automobilů. MilIn uvádí, že se podařilo všechny postupně zničit, což je patrné i z videa, a i když dále postupovala pěchota, úspěchu se nedočkala ani ta, protože to „schytala“ tříštivou municí ze dvou tanků.

Odminovávací vozidlo UR-77 Meteorit iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Odminovávací vozidlo UR-77 Meteorit

Nejčastějším důvodem vyřazení obrněných vozidel se zdají být miny, ale není jasné, jakého byly typu. Proti tankům a vozidlům posloužily viditelně protitankové miny, tedy např. původně sovětské TM-62. Těch existuje několik variant a nejčastěji jsou v kovovém pouzdře, ale někdy i v plastovém, dřevěném nebo kartonovém, což znesnadňuje jejich odhalení. Wikipedia uvádí, že je hmotnost jedné 9,5 kg, a z toho 7,5 kg připadá na výbušninu, nejčastěji TNT.

Slabý pancíř BTR i UR-77 Meteorit

Zničené obrněné transportéry jsou pak BTR, ale těžko lze rozeznat, jakého druhu, a stejně tak
nelze identifikovat tank. Ruské transportéry BTR jsou nicméně na kolovém podvozku 8×8 a jejich pancíř většinou dostačuje proti munici do ráže 12,7 mm. Nejmodernější BTR-82A má pak hmotnost 15,4 tun a je v něm místo pro tříčlennou osádku a 7 vojáků, udává Army-Technology. Vyzbrojen je běžně kanonem ráže 30 milimetrů a koaxiálním kulometem.

Bumerang ve verzi K-17 s dělem ráže 30 mm

Nové ruské kolové vozidlo Bumerang již netrpí nedostatky starých BTR a přiblíží se západním standardům, vypadá nevídaně dobře

Proti minám mohlo teoreticky zasáhnout vozidlo UR-77 Meteorit. To je vybaveno dvěma liniovými náložemi, které odpálí do vzdálenosti až 90 metrů, a výbuch náloží aktivuje všechny miny v pruhu širokém asi 6 metrů. Systém je umístěn na podvozku samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, uvádí WeaponSystems, a dodává, že je schopen ochránit dvoučlennou osádku jenom proti palbě z ručních zbraní a střepinám; je tedy velice zranitelný.

Zničení útoku několika obrněných vozidel a tanku

Jak nejlépe útočit skupinou obrněných vozidel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články