Video: když se neměli ruští vojáci na pozoru, zasypal je raketomet M142 HIMARS v domech

Ani desítky kilometrů za bojovou linií nejsou vojáci v bezpečí. Zejména ti ruští se o tom přesvědčují opakovaně, a přesto se nemívají na pozoru.

Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jedním z míst, kde se na Ukrajině v posledních týdnech vedou tvrdé boje, je východní břeh Dněpru v Chersonské oblasti. Ukrajinským vojákům se tam podařilo okupanty vytlačit a vytvořit minimálně jedno předmostí, ale zprávy z lokality jsou velmi omezené a nekompletní. Obě strany jsou tam pod silným tlakem dělostřelectva a raketometů, přičemž Ukrajina míří na nepřátele v oblasti i z velmi dlouhé vzdálenosti, aby jim nedala vydechnut. Zrovna tak se to stalo v polovině listopadu 2023, kdy udeřila na ruské vojáky ukrajinská Létající lebka a upozornila na výsledek na Telegramu; následky jsou vidět na videu níže.

Nepřítele je nejlepší k frontě nepustit

Překročení řeky jako je Dněpr a následné udržení pozic na druhé straně je obtížný úkol, neboť hlavně možnost dopravovat vojáky, zásoby a těžkou techniku je velmi omezená. Ovšem jednou z možností, jak jednotkám na druhém břehu pomoci, je dělostřelecká a raketometná palba – pokud možno co nejhlubší, aby protivníkovi maximálně komplikovala zásobování. Velmi účinné jsou přitom opakovaně americké raketomety M142 HIMARS. I u Dněpru se postaraly o smrt mnoha ruských vojáků, což ukazuje i video pod tímto článkem.

Ruské jednotky, obrana města

Video: Rusové na to šli od lesa, ale z výhody se stala nevýhoda. Ani útok v husté noční mlze Ukrajince nezaskočil

Zveřejněné záběry jsou klasickým příkladem využití spolupráce průzkumných dronů a přesných raketometů. Ukrajinský bezpilotní letoun typu Shark objevil ruskou jednotku v obci Brylivka, popisuje portál MilIn. Vojáci tam sesedli z nákladních automobilů a rozhodli se ubytovat ve dvou místních domech – celou dobu je ale sledoval operátor dronu, který na ně později navedl střely. Ty postupně přiletěly dvě (obě z raketometu HIMARS) a zničily obě osídlené budovy. Trosky přitom naznačují, že musela být šance vojáků na přežití minimální.

Střely z M142 HIMARS jsou přesné

Americký raketomet HIMARS využívá hned několik druhů munice – v případě videa z něj ale ukrajinská obsluha pravděpodobně vystřelila rakety M31. Portál MilitaryToday pak uvádí, že jde o střelu s vysoce výbušnou explozivní hlavicí o hmotnosti 90 kg, i když některé zdroje ji uvádí o kilo těžší. Naváděna je přes GPS, takže když se průzkumu podaří získat souřadnice cíle, trefí ho s přesností až 1 metru. Její dosah je až 92 kilometrů, díky čemuž může být raketomet relativně daleko od fronty, a zároveň pálit na cíle hluboko ve vnitrozemí.

Poloha obce Brylivka na východě Ukrajiny

To byl i případ u obce Brylivka, která se nachází asi 45 km od pravého břehu Dněpru ovládaného Ukrajinou. Zajímavé je, že v této oblasti evidentně operují ukrajinské drony bez většího omezení, ačkoliv by mělo východ země kontrolovat Rusko. V případě útoku na dvojici domů se přitom postaral o navedení palby ukrajinský dron Shark, jehož nejnovější verze má mít dolet až 80 km, uvádí Defence-UA. Otázkou ale je, zda byl vyslaný z území ovládaného Ukrajinci, anebo ho nasadily speciální jednotky či partyzáni v ruském týlu; vejde se totiž do 2 batohů.

Zničení domů s ubytovanými Rusy střelami z M142 HIMARS

Jak hodnotíte efektivitu takového útoku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články