Video: Rusové na to šli od lesa, ale z výhody se stala nevýhoda. Ani útok v husté noční mlze Ukrajince nezaskočil

Špatná viditelnost může útočníky skrýt. Pokud je ovšem obránce připraven, stane se z ní naopak velká nevýhoda. Tak se to ostatně vymstilo ruskému útoku.

Ruské jednotky, obrana města i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
                   

Většina útoků ruské armády probíhá na Ukrajině za dne a k nějakým nočním akcím se odhodlává jenom zřídka (pokud nejde o bombardování). Důvod je jasný, spojenci vybavili ukrajinskou armádu moderními přístroji pro noční vidění, termovizí a další technikou, která je lepší a nejspíše jí je také více než ruské. Rusové se proto z důvodu takového znevýhodnění do nočních bitev nehrnou, ačkoliv to neznamená, že by občas nezkoušeli Ukrajince překvapit. Na takový případ upozornila ukrajinská 79. výsadková útočná brigáda na Telegramu a video je níže.

Ruský útok v mlhavé noci neušel dronu

Pokus o útok za tmy ukazuje video pod tímto článkem, a portál MilIn uvedl, že se ruské jednotky pokusily o překvapení u obcí Marinka a Novomychajlivka v Doněcké oblasti (východ Ukrajiny). Viditelnost tam omezovala nejenom tma, ale také hustá mlha. Zaskočit obránce se však evidentně nepovedlo, což dokazují záběry z ukrajinského dronu 79. letecké útočné brigády – na jeho termovizi byla ruská technika skvěle viditelná i za mlhavé noci.

Ukrajina, transportér MT-LB iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Transportér MT-LB

Rusové se pokusili o útok za pomoci bojových vozidel pěchoty BMP-1 a přestavěných obrněných transportérů MT-LB. Ukrajinští obránci na ně spustili palbu a 4 vozidla viditelná na záběrech postupně zničili – jelikož byly zásahy do vozidel přesné a kolem nejsou vidět žádné další výbuchy dělostřeleckých ani minometných granátů, použili obránci pravděpodobně řízené protitankové střely – jejich typ ale nelze rozeznat. Útočníci naopak neměli moc šanci, neboť ani pořádně neviděli, odkud na ně projektily létají.

Ani rušička ruským vojákům nepomohla

Záběry zničené ruské techniky ukázaly, že Rusové nasadili i prostředky elektronického boje. Konkrétně na vozidlo BMP-1 namontovali poměrně vzácné rušicí zařízení RP-377UVM, a portál JamesTown uvádí, že by mělo rušit signály sloužící k odpalování improvizovaných nástražných náloží. Je však otázkou, zda vůbec ukrajinské jednotky podobné nástrahy v oblasti využívají, nebo jestli ho Rusové nechtěli využít nějakým jiným způsobem. Každopádně pokud se mělo jednat o opatření proti dronům, určitě nefungovalo.

Zbytek techniky využité k útoku pak moderní určitě nebyl, naopak je dnes považován za zastaralý – na Ukrajině nicméně slouží zmíněná vozidla na obou stranách. BMP-1 je bojové vozidlo pěchoty s dělem ráže 73 milimetrů a místem pro výsadek 8 vojáků, pochází přitom z poloviny 60. let 20. století. Jen o několik let mladší je pak pásový transportér MT-LB. Ten může nést různou výzbroj, nejčastěji se jedná o těžký kulomet, a uveze výsadek až 11 vojáků. Obě vozidla jsou známá poměrně slabým pancéřováním, na dnešní poměry je nedostatečné.

Ruský útok u Marinky za mlhavé noci

Mohli se Rusové připravit na útok lépe? Jak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články