5 zásadních důvodů, proč by Čína měla přemýšlet dvakrát, než se pustí do boje s ruskou armádou

Rusko a Čína jsou dvě jaderné velmoci, které mají společnou hranici. Obě také mají velmi silné armády. Teoreticky by se mohlo stát, že se spolu pustí do křížku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Protože Čína a Rusko jsou sousedé, není jejich vojenská konfrontace vyloučená. I když nutno říci, že není příliš pravděpodobná, protože obě jaderné velmoci jsou pragmatické a často spolu spolupracují. Rusko má určitě výhodu v počtu jaderných zbraních a ve vojenských zkušenostech. Čína má sice armádní síly nezkušené, ale početnější. Silnější je i její ekonomika. Ale Rusko má zbraně, kterým se Čína nevyrovná nebo by si na ně musela dát minimálně velmi velký pozor.

Stíhačka páté generace Su-57

Ruské letectvo začíná zařazovat do výzbroje první sériové stíhačky páté generace Su-57 s motory AL-41F1. Jde beze sporu o velmi kvalitní letoun, přičemž prvních 76 strojů má být dodáno do roku 2027. Ale již dnes je vyvíjena jeho zlepšená verze s novými motory s kódovým označením „Izdělije 30“, novou avionikou a elektronikou a s rozšířenou paletou výzbroje, známá v médiích pod názvem Super-Suchoj, neboli Su-57 druhé fáze.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Program byl zdržen, ale nyní již pomalu nabíhá. Čína sice má také stíhač páté generace J-20, ale ten nejspíše nebude dosahovat takových kvalit jako ruský letoun. Ačkoli je Su-57 zatím ve službě jen několik, plány ruského letectva mluví o cíli nakoupit 400 až 450 těchto letadel, která navíc mají být neustále modernizovaná.

Bombardér Tu-95 Bear

Ruský čtyřmotorový turbovrtulový bombardér s velmi dlouhým doletem. Jde sice o již letitou konstrukci, ale stále bojově velice účinnou. Letadlo využívá svůj velmi dlouhý dolet k tomu, aby svůj náklad bomb a především střel s plochou drahou letu dopravil do míst, kde ho protivník vůbec nečeká. Zvláště střela s plochou dráhou letu Ch-101 je velmi obtížně detekovatelná a dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti přesahující 5 000 kilometrů od místa svého vypuštění s odchylkou v cíli jen několika metrů.

iZdroj fotografie: Uživatel Dmitrij Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA

Teoreticky mohou bombardéry s těmito střelami startovat v evropské části Ruska a mimo dosah protiletecké obrany ničit velmi vzdálené cíle v Číně. Unikátní konstrukce pohonu turbovrtulovými motory navíc velmi ztěžuje detekci letících letadel Tu-95 družicovými průzkumnými prostředky. Čína podobný letoun ve výzbroji nemá.

Proudový Tu-160 Blackjack

Čína vyrábí sice proudový bombardér Xian H-6, ale ten je pouze podzvukovou vylepšenou verzí stařičkého sovětského Tupoleva Tu-16. I když v posledních verzích nejde o beznadějně zastaralý stroj, rozhodně se nemůže rovnat ruskému nadzvukovému bombardéru Tu-160. Ten dokáže unést velké množství bomb, včetně laserově naváděných, nebo střel Ch-101.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

Letoun dosahuje rychlosti až Mach 2 a je navržen tak, aby v nízké výšce a vysoké rychlosti pronikl nad území nepřítele. Protiletadlovou pozemní obranu protivníka je schopen překonat mnohem efektivněji než podzvukové typy, vysokou rychlostí a velmi účinnou elektronickou obranou velice ztěžuje vyslaným stíhačům možnost a schopnost jej dohnat a sestřelit.

Stíhačka Su-35

Ruský stíhač Su-35 sice není letoun páté generace, ale rozhodně překonává všechna čínská letadla generace čtvrté. A to včetně J-16, které stejně jako tento letoun vychází ze Su-27. Není proto překvapením, že Čína měla o tato letadla eminentní zájem. Jejich pohonné jednotky, avionika i další vybavení je lepší, než vše, čím Čína dnes disponuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rusko také do těchto svých stíhacích letadel začíná zabudovávat některé systémy původně určené pro Su-57. Zvláště nové systémy přenosu dat a sdílení dat v reálném čase jsou velmi významným posunem v kvalitě a bojové účinnosti těchto strojů.

Tank T-14 Armata

Hlavní bitevní tank nové generace T-14 Armata je někdy označován za možná nejlepší tank v sériové výrobě na světě. Rusko má sice s jeho produkcí velké problémy a masová výroba se má rozeběhnout až v příštím roce, přesto je však jasné, že ruské tankové síly dostanou stroj s mnohem silnější pasivní i aktivní ochranu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svou výkonnější výzbrojí s hlavním bojovým kanónem má být navíc silnější než nejlepší čínský tank ZTZ-99. Ten je srovnatelný jen se staršími ruskými typy a překonává ho dnes i současný hlavní bitevní tank ruské armády T-90M Proryv 3. Rusko chce navíc na základě Armaty vyrábět i moderní bojové vozidlo pěchoty.

V jakých zbraních má podle vás výhodu Rusko a v jakých Čína?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru