5 zásadních důvodů, proč by Čína měla přemýšlet dvakrát, než se pustí do boje s ruskou armádou

Rusko a Čína jsou dvě jaderné velmoci, které mají společnou hranici. Obě také mají velmi silné armády. Teoreticky by se mohlo stát, že se spolu pustí do křížku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Protože Čína a Rusko jsou sousedé, není jejich vojenská konfrontace vyloučená. I když nutno říci, že není příliš pravděpodobná, protože obě jaderné velmoci jsou pragmatické a často spolu spolupracují. Rusko má určitě výhodu v počtu jaderných zbraních a ve vojenských zkušenostech. Čína má sice armádní síly nezkušené, ale početnější. Silnější je i její ekonomika. Ale Rusko má zbraně, kterým se Čína nevyrovná nebo by si na ně musela dát minimálně velmi velký pozor.

Stíhačka páté generace Su-57

Ruské letectvo začíná zařazovat do výzbroje první sériové stíhačky páté generace Su-57 s motory AL-41F1. Jde beze sporu o velmi kvalitní letoun, přičemž prvních 76 strojů má být dodáno do roku 2027. Ale již dnes je vyvíjena jeho zlepšená verze s novými motory s kódovým označením „Izdělije 30“, novou avionikou a elektronikou a s rozšířenou paletou výzbroje, známá v médiích pod názvem Super-Suchoj, neboli Su-57 druhé fáze.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

Program byl zdržen, ale nyní již pomalu nabíhá. Čína sice má také stíhač páté generace J-20, ale ten nejspíše nebude dosahovat takových kvalit jako ruský letoun. Ačkoli je Su-57 zatím ve službě jen několik, plány ruského letectva mluví o cíli nakoupit 400 až 450 těchto letadel, která navíc mají být neustále modernizovaná.

Bombardér Tu-95 Bear

Ruský čtyřmotorový turbovrtulový bombardér s velmi dlouhým doletem. Jde sice o již letitou konstrukci, ale stále bojově velice účinnou. Letadlo využívá svůj velmi dlouhý dolet k tomu, aby svůj náklad bomb a především střel s plochou drahou letu dopravil do míst, kde ho protivník vůbec nečeká. Zvláště střela s plochou dráhou letu Ch-101 je velmi obtížně detekovatelná a dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti přesahující 5 000 kilometrů od místa svého vypuštění s odchylkou v cíli jen několika metrů.

iZdroj fotografie: Uživatel Dmitrij Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA

Teoreticky mohou bombardéry s těmito střelami startovat v evropské části Ruska a mimo dosah protiletecké obrany ničit velmi vzdálené cíle v Číně. Unikátní konstrukce pohonu turbovrtulovými motory navíc velmi ztěžuje detekci letících letadel Tu-95 družicovými průzkumnými prostředky. Čína podobný letoun ve výzbroji nemá.

Proudový Tu-160 Blackjack

Čína vyrábí sice proudový bombardér Xian H-6, ale ten je pouze podzvukovou vylepšenou verzí stařičkého sovětského Tupoleva Tu-16. I když v posledních verzích nejde o beznadějně zastaralý stroj, rozhodně se nemůže rovnat ruskému nadzvukovému bombardéru Tu-160. Ten dokáže unést velké množství bomb, včetně laserově naváděných, nebo střel Ch-101.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

Letoun dosahuje rychlosti až Mach 2 a je navržen tak, aby v nízké výšce a vysoké rychlosti pronikl nad území nepřítele. Protiletadlovou pozemní obranu protivníka je schopen překonat mnohem efektivněji než podzvukové typy, vysokou rychlostí a velmi účinnou elektronickou obranou velice ztěžuje vyslaným stíhačům možnost a schopnost jej dohnat a sestřelit.

Stíhačka Su-35

Ruský stíhač Su-35 sice není letoun páté generace, ale rozhodně překonává všechna čínská letadla generace čtvrté. A to včetně J-16, které stejně jako tento letoun vychází ze Su-27. Není proto překvapením, že Čína měla o tato letadla eminentní zájem. Jejich pohonné jednotky, avionika i další vybavení je lepší, než vše, čím Čína dnes disponuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rusko také do těchto svých stíhacích letadel začíná zabudovávat některé systémy původně určené pro Su-57. Zvláště nové systémy přenosu dat a sdílení dat v reálném čase jsou velmi významným posunem v kvalitě a bojové účinnosti těchto strojů.

Tank T-14 Armata

Hlavní bitevní tank nové generace T-14 Armata je někdy označován za možná nejlepší tank v sériové výrobě na světě. Rusko má sice s jeho produkcí velké problémy a masová výroba se má rozeběhnout až v příštím roce, přesto je však jasné, že ruské tankové síly dostanou stroj s mnohem silnější pasivní i aktivní ochranu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Svou výkonnější výzbrojí s hlavním bojovým kanónem má být navíc silnější než nejlepší čínský tank ZTZ-99. Ten je srovnatelný jen se staršími ruskými typy a překonává ho dnes i současný hlavní bitevní tank ruské armády T-90M Proryv 3. Rusko chce navíc na základě Armaty vyrábět i moderní bojové vozidlo pěchoty.

V jakých zbraních má podle vás výhodu Rusko a v jakých Čína?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články