Co by mohla pro svět znamenat spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou: klidně i 10milionovou armádu a největší výrobny zbraní

Kdyby došlo k úzkému spojení ruského a severokorejského režimu, znamenalo by to značné nebezpečí. Jejich vůdci mohou totiž nařídit téměř neomezenou výrobu a mobilizaci.

Severokorejští vojáci s dělem M1989 Koksan i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

V posledních letech má kremelský režim ve světě jenom omezený počet spojenců, a to většinou různých diktatur. O to nebezpečnější by tak mohla být jeho spolupráce s takovou Severní Koreou, jelikož v ní de facto neplatí pravidla západního světa, a rovněž má rozsáhlý zbrojní průmysl s velikými kapacitami na výrobu zbraní a munice.

Každá z armád má přes 1 milion vojáků

Čím by mohlo spojenectví Ruska a Severní Koreji představovat nebezpečí pro ostatní, je hlavně kvantita ozbrojených sil, které jsou dost početné. GlobalFirePower uvádí, že každá ze zemí má mít v aktivní službě 1,32 milionu vojáků – u Ruska to není tak překvapující, protože má relativně velikou populaci, ale Severokorejců je „jen“ 26 milionů. Tamní občané mají však povinnou vojenskou službu, takže může režim povolat do zbraně v podstatě kohokoliv. Teoreticky by to mohlo znamenat i přes 10 milionů vojáků s alespoň základním výcvikem.

Dalším obrovským rizikem je spojení zbrojních průmyslů, neboť je jejich výrobní kapacita v obou zemích vysoká, i když přesně ji posoudit nelze. Ruský zbrojní průmysl navíc v posledních letech značně zesílil z důvodu potřeby výroby nových zbraní a munice, kterou také největší země světa masivně dováží ze Severní Koreji. Ta sice může vyrábět hlavně zbraně starších sovětských a čínských konstrukcí, uvádí Wikipedia, ale náklady na výrobu budou minimální.

Severokorejci mohou dostat technologie

Spojenectví obou zemí by ohrozilo nejenom Evropu, ale rizikem by bylo i pro Jižní Koreu. Ruské nákupy munice a zbraní by totiž pomohly posílit pošramocenou ekonomiku Severní Koreji, a také by se mohla dostat k různým technologiím – týkat by se to mohlo třeba raketových motorů nebo navádění raket a střel, varuje TheDiplomat, což by mohlo schopnosti severokorejské armády ještě posílit. Jižní Korea, která je se Severní Koreou formálně stále ve válečném stavu, se přitom spoléhá hlavně na svou kvalitativní výhodu.

Odpálení balistické rakety

Až 50 % severokorejských balistických raket nejspíše „nedosáhne svého cíle“ a buď spadne, nebo exploduje. A to mohly nahradit Iskander-M

V případě nějaké užší spolupráce pak ani nelze vyloučit, že by severokorejský režim mohl poslat Rusku na pomoc své vojáky. DefenceSecurityAsia uvádí, že by se mohlo jednat o ženisty, ale vyloučit zřejmě nelze ani další jednotky. Tomu by se to nejspíše hodilo už jenom proto, že by nemuselo samo nahrazovat případné ztráty masovou mobilizací, ani potlačovat nepokoje obyvatelstva. Naopak v případě Severokorejců by k nim nejspíše ani nedošlo, a pokud ano, byly by velmi silně potlačeny. Následky možné spolupráce se mi ani nechce domýšlet.

Vladimir Putin v Severní Koreji

Jak by podle vás mohla vypadat spolupráce Ruska a Severní Koreji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články