Až 50 % severokorejských balistických raket nejspíše „nedosáhne svého cíle“ a buď spadne, nebo exploduje. A to mohly nahradit Iskander-M

Severokorejský režim rád prezentuje schopnosti svých raket jako skvělé a pokrokové. Jenomže praxe ukazuje, že může být všechno jinak.

Odpálení balistické rakety i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Severní Korea má mít moderní balistické rakety KN-23, jimž je někdy přezdíváno Kimskander. Opakovaně je testovala a samozřejmě vzbuzovaly veliké obavy, především pak v Jižní Koreji. Mají mít totiž slušný dolet, vysokou přesnost a ničivou hlavici. Praxe ale odhalila, že schopnosti severokorejských raket nejspíše nejsou takové, jak je režim prezentoval. Zhruba polovina z nich totiž při reálném nasazení selže, odchýlí se z trasy, případně exploduje.

Severokorejské rakety až příliš často selžou

Severokorejské rakety KN-23 jsou jakýmsi pozlátkem režimu, protože velmi často nedělají to, co by měly – tedy doletět do cíle a zničit ho, o nic jiného nejde. Vypovídá o tom analýza severokorejských raket KN-23 odpálených Ruskem, uvádí Reuters. To totiž rakety ze Severní Koreje nakoupilo nebo je směnilo za jiné zboží, a také je již mělo testovat nebo nasadit. V reálné situace jich mělo konkrétně odpálit zhruba 50, z čehož téměř polovina selhala.

Je to docela fiasko, neboť ještě před pár měsíci vypadalo, že by mohly KN-23 nahradit v ruské výzbroji 9K720 Iskander-M, oproti nimž mají mnohem lepší parametry. Nejspíše to ale vypadá, že pouze papírově, zatímco na tvrzení z údajně úspěšných testů se nelze v případě severokorejského režimu spoléhat. A až praxe mohla odhalit skutečnou pravdu.

Defence-Ua uvádí, že bude za selháváním raket nejspíše stát neschopnost zorganizovat výrobu s dostatečnou kontrolou kvality. V čem přesně může být problém, ale není jasné. Na Severní Koreu jsou nicméně uvaleny mnohé sankce, takže má jistě problém dostat se k některým špičkovým technologiím, například k takovým, které zajišťují přesné satelitní navádění. Může sice použít civilní verze, ale ty nejsou tak přesné nebo odolné jako vojenské.

KN-23 může mít až 1tunovou hlavici

KN-23 je balistická raketa krátkého doletu a Severní Korea ji poprvé představila v roce 2018, uvádí ArmyRecognition. Je dlouhá přibližně 7,3 metru s průměrem 0,9 metru. Může nést jadernou, chemickou nebo konvenční hlavici o hmotnosti kolem 500 kg, i když existují i zdroje, které tvrdí, že může mít hlavice hmotnost až 1 tunu. Dolet střely je uváděn na 690 km, ale podle nejnovějších poznatků byla schopna překonat vzdálenost kolem 900 km.

9K720 Iskander-M, ruská balistická raketa

Balistické rakety KN-23B by mohly v ruské výzbroji zcela nahradit 9K720 Iskander-M, mají totiž mnohem lepší parametry

Hned 2 rakety jsou umístěné na podvozku nákladního automobilu 8×8 nebo 10×10, ale existovat má i verze na pásech. Kolové vozidlo je schopné na silnici dosahovat rychlosti až 70 km/h a mobilní odpalovací systém znamená, že je velice těžké ho zničit, protože po odpálení okamžitě změní pozici a může se snadno skrýt. V případě konfliktu je raketa KN-23 nebezpečná hlavně pro Jižní Koreu, i když třeba Soul leží v dosahu i méně vyspělých zbraní.

Informace o raketě KN-23

Co bude stát za údajným neúspěchem severokorejských raket KN-23?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články