Na rozdíl od Ukrajiny nectí Rusko konvence a neváhá zaútočit ani na civilní nákladní loď, i když při tom zabije nevinné lidi

Ačkoliv by ve válce neměli být cílem civilisté, někteří na konvence nehledí. Bezpečně se pak nemůže cítit ani posádka lodi, jejíž země ve válce není.

Ruská střela Ch-31 i Zdroj fotografie: Uživatel Panther / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko ukončilo v červenci 2023 platnost takzvané obilné dohody, podle níž mohly lodě z ukrajinských přístavů vyvážet obilí do světa. Ukrajina je přitom velmi důležitém exportérem této komodity a některé země jsou na ní doslova závislé. Řada lodí se i přesto pro obilí do Černého moře vydává – nejspíše doufajíc, že se na ně Ruská federace neodváží zaútočit, když plují pod vlajkami zemí, které s ní válku nemají. Ale jak se ukazuje, opak je pravdou. Poukázalo na to ukrajinské Operační velitelství „Jih“, když sdílelo fotografie po zásahu lodi raketou.

Ruská střela zasáhla liberijské plavidlo

Hned po ukončení dohody začalo Rusko cílit na ukrajinskou infrastrukturu související z vývozem obilí. Zprvu se přitom vyhýbalo lodím, ale i to se nakonec změnilo. Portál MilIn uvedl, že na počátku listopadu 2023 zasáhla ruská střela nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou v okamžiku, kdy vplouvala do přístavu v Oděské oblasti, a poničila její nástavbu. Jeden člověk byl přitom zabit a 4 další zraněni – jeden z nich musel být hospitalizovaný v nemocnici.

Za útokem měl stát ruský letoun, který odpálil střelu Ch-31. Ta je nejčastěji využívána na útoky proti radarům, ale existují i její protilodní verze, uvádí Military-History. Střela je kolem 600 kilogramů těžká a v protilodní verzi má mít dosah 50 km, i když některé zdroje uvádí o 20 km větší. Ch-31 se pohybuje vysokou nadzvukovou rychlostí a určena je hlavně pro útoky na menší plavidla do velikosti torpédoborce. Pro obchodní lodě bez možnosti jakékoliv obrany představuje přirozeně veliké nebezpečí, což si Rusko jistě dobře uvědomuje.

Prodej obilí je pro Ukrajinu důležitý

Útoky na obilnou infrastrukturu mohou mít hned několik důvodů. Jedním z nich je je bezesporu skutečnost, že prodej zemědělských produktů je významným příjmem Ukrajiny, a Rusko se tím snaží oslabit její ekonomiku. Druhým významným důvodem může být snaha přenést válku do jiných zemí. Ukrajinské obilí odebírají hlavně země v Africe a na Blízkém východě, jeho nedostatek však může vést k hladu a vysokým cenám potravin, což zase může obyvatele těchto zemí přimět k emigraci. Nejčastěji přitom do evropských zemí podporujících Ukrajinu.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Rusko se ale rovněž může tímto krokem ucházet o přízeň některých afrických zemí. Ostatně také ohlásilo, že dodá 6 africkým státům zdarma 200 tisíc tun svého obilí, uvádí Reuters. Jejich náklonost se může Kremlu hodit v mezinárodním společenství, třeba při hlasování v OSN. I Ukrajina ale může útočit na lodě s ruským obilím, neboť má námořní sebevražedné drony schopné operovat po celém Černém moři. Pro nákladní plavidla by byly smrtelným nebezpečím, ale Ukrajinci, na rozdíl od Rusů, dodržují konvence, a na civilní lodě neútočí.

Zásah liberijské lodě ruskou střelou Ch-31

Existuje naděje, že se bude Rusko někdy ze svých zločinů zpovídat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články