„Rusko na Ukrajině nedosáhne vojenského vítězství,“ predikoval americký generál Mark Milley

Jedna z největších armád na světě je podle amerického generála neschopná Ukrajinu zabrat; ta totiž tak zásadně posílila, že proti ní nemá dostatek sil.

Předseda sboru náčelníků štábů Mark Milley i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických
                   

Za více než 15 měsíců trvající války na Ukrajině se situace v poměru ruských a ukrajinských ozbrojených sil změnila. I když to sám agresor před světem nepřipouští, tak ruská armáda měla a má velké ztráty, a i přes mobilizaci pravděpodobně část své bojeschopnosti ztratila. Ukrajinská armáda dostala naopak spoustu techniky ze Západu, a desítky tisíc jejích vojáků vycvičili instruktoři NATO. Ale i významní Západní velitelé, včetně amerického generála Marka Milleyho, upozorňují, že situace není jednoznačná.

Ukrajinská armáda velice zesílila

Rusko přešlo do útoku proti Ukrajině v únoru 2022 s tím, že ji porazí nejspíše během několika dní – jeho plán ale nevyšel. Napadená země totiž útok nejenom zastavila, ale od té doby také uštědřila agresorovi několik porážek; je ovšem fér přiznat, že jenom díky Západu, který ji podporuje jak materiálně, tak finančně. Zmíněného Marka Milleyho to přivedlo k názoru, že Rusko nemá za současné situace šanci Ukrajinu vojensky porazit. Země totiž podle něj získala takovou sílu, že je její armáda schopna odolat čemukoliv, co ruská nasadí.

Nejvíce je to vidět v kvalitě a kvantitě výzbroje, kdy Ukrajina dostala třeba stovky děl Západních ráží 155 a 105 milimetrů, přičemž se odvrací od starší sovětské techniky (ale také ji stále využívá). Ve výzbroji má i moderní západní tanky jako Leopard 2 nebo Challenger 2, ale i další. Z Velké Británie obdržela rovněž střely dlouhého dosahu Storm Shadow, a po více než roce úsilí má v blízké budoucnosti dostat bojová letadla F-16 Fighting Falcon.

Rusové rozhodně nejsou poraženi

Ačkoliv je ukrajinská armáda silná, Milley upozorňuje, že jeho předpověď platí i naopak. Nedomnívá se totiž, že by byla za současné situace schopna vytlačit ruská vojska z celého okupovaného území – vychází z toho, že se v oblastech Ukrajiny okupovaných Ruskem nachází stovky tisíc vojáků, a i přes problémy, kterým čelí, rozhodně nejsou snadno porazitelní. Podle něj tak budou ještě boje na Ukrajině dlouhé, krvavé a těžké.

Ukrajinská ofenziva

Aktuální vývoj ukrajinské ofenzivy: útok přinesl strategická území, ale vyžádal si nemalé ztráty, padly i západní tanky

Ukrajina je v situaci, kdy už částečně spustila ofenzivu proti Rusům, i když podle všeho prozatím zdaleka nenasadila vše, co má, takže ani nelze označit nějaký její hlavní směr. K dispozici má mít alespoň 12 mechanizovaných brigád, a to často vycvičených spojenci. Ukrajincům už se navíc podařilo dosáhnout několika menších územních zisků, a Rusové na oplátku zničili některé západní zbraně. Ale hlavní obranné linie Rusů ukrajinští vojáci stále neprorazili.

Jak se asi bude vyvíjet válka na Ukrajině?

Zdroj: ArabNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články