Rusko opět vede zombie válku a ztrácí i přes 900 vojáků denně, pěchotu už měsíce posílá na smrt bez velkých úspěchů

Útoky na Avdijivku opět ukazují, že ruskému velení absolutně nezáleží na životech vojáků. Brutální taktika může mít přesto úspěch.

Ukrajinští vojáci v zákopech i Zdroj fotografie: Uživatel manhhai / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská armáda se již řadu týdnů snaží o dobytí města Avdijivka v Doněcké oblasti. Útoky si tam již vyžádaly obrovské ztráty na technice i lidech, ovšem zisky jsou jen velmi malé. Nůžky kolem ze severu a z jihu obklíčeného opevněného města se sice pomalu svírají, ale ukrajinská obrana stále drží a daří se jí likvidovat doslova zástupy ruských vojáků. Některé odhady dokonce tvrdí, že jsou právě v této oblasti ruské ztráty jedny z nejvyšších za celou dobu války, a možná dokonce vyšší než v krvavé bitvě o Bachmut.

Vyšší ztráty než u Bachmutu

K porovnání začneme Bachmutem, kde se Rusové snažili během loňské zimy vyčerpat obránce tím, že posílali jednu vlnu vojáků za druhou. Nejčastěji se jednalo o vězně rekrutované do Wagnerovy skupiny a na jejich ztrátách nikomu příliš nezáleželo – takže když padli, velitelé poslali další. U Avdijivky je v současné době situace podobná, akorát jde o řadové vojáky. „Pole jsou jen posetá mrtvolami. Snaží se vyčerpat naše řady neustálými vlnami útoků,“ citoval TheDrive Oleksandra z praporu ze 47. mechanizované brigády působící u Avdijivky.

Ruské ztráty tam v posledních dnech dosahují doslova rekordních hodnot. EuroNews s odvoláním na britskou rozvědku, která většinou patří k velmi dobře informovaným, uvádí, že v listopadu dosáhly ruské průměrné ztráty 930 vojáků denně. To je o 140 vojáků více než v březnu 2023, kdy vrcholily ruské útoky na Bachmut. Naopak ztráty ukrajinské armády ze strategických důvodů známé nejsou, a to ani odhadem. Rusům se však přesto snaží doslova po metrech postupovat, což nakonec může ukrajinskou obranu udolat.

Ztráty obrněnců si ani Rusko nemůže dovolit

V říjnu 2023 se Rusové pokoušeli hlavně o útoky obrněnými vozidly. „Kolony tanků a obrněných transportérů postupovaly vpřed. Ale spadly do minových polí, byly zasaženy drony a protitankovými střelami,“ cituje TheDrive ukrajinského operátor dronu přezdívaného Trauma. Odhady ztrát ruské obrněné techniky a tanků činí za říjen přes 200 kusů, což jsou hodnoty, které si dlouhodobě nemůže dovolit žádná armáda. Obrněnce přitom nemají proti dobré obraně s minovými poli šanci, a proto to nyní ruští velitelé zkouší s pěchotou.

Pozice doněckých separatistů u města Doněck, u něhož leží Avdijivka

Druhý Bachmut, dost možná hrozí mohutný ruský útok na strategicky nevýznamnou Avdijivku. Ukrajince by mohlo udolat až 40 000 vojáků

Rusko sice nyní tolik obrněné techniky neztrácí, ale i ztráty personálu mohou být dlouhodobě problém, pokud se chce Kreml vyhnout nějaké masivnější mobilizaci. Situaci se ale snaží zlomit například tím, že pozice u Avdijivky bombarduje z letadel. „Pokud jde o město, je tam průměrně 16 až 18 leteckých útoků denně. Někdy 30. Nemáme čas je spočítat, uvádí VoaNews tvrzení Vitalije Barabáše, šéfa vojenské správy Avdijivky.

Reportáž o bojích o Avdijivku


Z jakého důvodu chce Rusko za každou cenu získat Avdijivku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články