Druhý Bachmut, dost možná hrozí mohutný ruský útok na strategicky nevýznamnou Avdijivku. Ukrajince by mohlo udolat až 40 000 vojáků

Rusko se snaží ve válce na Ukrajině dosáhnout nějakého viditelného úspěchu. V bojích o Avdijivku je proto velení ochotné obětovat tisíce vojáků.

Pozice doněckých separatistů u města Doněck, u něhož leží Avdijivka i Zdroj fotografie: Mstyslav Chernov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během léta 2023 se ruská armáda na dobytých územích bránila ukrajinské ofenzivě relativně úspěšně, ale ani výboje nepřítele neznamenají, že by její velení přešla chuť útočit. Začátkem podzimu 2023 naopak započalo útočné akce na několika místech fronty – tím nejviditelnějším je nejspíše město Avdijivka. Ruské útoky jsou tam nesmírně krvavé, velení posílá vojáky bez ohledu na ztráty. Rusové přitom pomalu postupují a vše naznačuje, že hodlají pokračovat.

Rusko poblíž seskupilo značné síly

Velká ofenziva ruské armády začala u Avdijivky v Doněcké oblasti již v druhém říjnovém týdnu roku 2023. Sama ukrajinská armáda tehdy přiznala, že to bylo trochu překvapení, protože je město velmi silně opevněné – boje tam ostatně probíhaly už v roce 2014, a ukrajinská armáda měla možnost za tu dobu vybudovat celou síť betonových opevnění. Přesto se zdá, že je město pro Rusko z mnoha důvodů důležité. Portál Telegraph potom uvádí, že může mít útočník v oblasti připravených kolem 40 tisíc vojáků a množství techniky.

Zničený ruský tank u Vuhledaru

Ruskou ofenzivu u Vuhledaru odrazili ukrajinští vojáci s přehledem, útočník se opět dopustil stejné chyby jako v minulosti

Říjnové útoky proběhly podle klasického ruského scénáře, tedy za použití obrněných kolon, což si opět vyžádalo obrovské ztráty na technice i lidských životech. Přesto se na několika místech podařilo ruské armádě postoupit, a dle všeho hodlá v taktice pokračovat. Netlačí ovšem tolik na samotné město, což je v podstatě pevnost, i když v něm prý nezůstala jediná nezasažená budova. Snaží se naopak útočit po jeho stranách, aby ho sevřela do kleští a přinutila obránce stáhnout se, případně je chce obklíčit, popsal události portál TheMoscowTimes.

Avdijivka po odstřelování v říjnu 2023 iZdroj fotografie: Policie Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Avdijivka po odstřelování v říjnu 2023

Ukrajinská obrana stále prvně drží, i když se kleště kolem města stále více svírají. Ačkoliv jsou tam linie velice silné, obecně platí, že pokud je jedna strana ochotná obětovat obrovské množství zdrojů, dá se i silně bráněná pozice prolomit – to ostatně ukázala ruská armáda už u Bachmutu, kde padlo až 40 000 jejích vojáků, byť pouze vězňů. V současné době je boj u Avdijivky ve fázi, že uspěje ten, kdo vydrží ztráty. Ty má Rusko jakožto útočící strana obrovské, ale i ukrajinské armáda musela přijít o mnoho vojáků a techniky, ačkoliv jako obránce jistě o méně.

Dobytí Avdijivky by byl propagandistický úspěch

Otázkou je, o co vlastně Rusku při ofenzivě na silně opevněné město jde. Jedním z cílů může být snaha zabezpečit město Doněck, protože Avdijivka leží v jeho blízkosti a může být nástupním prostorem pro nějaký ukrajinský útok. Stejně tak je ale ve hře, že se Rusové, kteří nemohli od dobytí Bachmutu ohlásit jediný úspěch, mohou snažit o propagandistické vítězství. Pomáhat jim může skutečnost, že v posledních týdnech dostali i mnoho dělostřelecké munice ze Severní Koreje, a mohou tak vést silnou dělostřeleckou a raketovou palbu.

Z propagandistických důvodů však drží obranu Avdijivky i ukrajinské strana. Té se totiž příliš nepovedla letní ofenziva a ztráta města by mohla být další ranou a narušením důvěry ve velení. To se přitom může snažit, stejně jako u Bachmutu, soustředit ruské síly na jednom místě a způsobit jim tak velké ztráty, což může být výhodné pro další vývoj. Ačkoliv by ztráta Avdijivky nebyla strategicky žádná katastrofa, na průběhu války by patrně nic nezměnila a znamenala by ani ztrátu možnosti úspěšně zaútočit na Doněck z velmi silných obranných pozic.

Ruský zničený tank po zásahu dronem

Smělý útok ruských obrněnců Ukrajinci ultimátně smetli. A není to poprvé, přesto Rusové obětují stovky vozidel pro nic

O výsledku bojů o Avdijivku rozhodne několik faktorů. Prvním je počasí, protože hlavně podzimní rasputica může operace značně narušit. Druhým pak bude ochota obou stran snášet vysoké ztráty v boji o jediné nevelké město. Z ruského pohledu také mohou útoky nutit Ukrajinu přisunovat na místo síly a nesoustředit se tolik na Záporoží a předmostí na východní straně Dněpru. Ukrajina zase může doufat ve vázání a oslabování rusých sil, z nichž Rusko některé stáhlo třeba z Luhanské oblasti, a pokusit se o nečekanou akci na nějakém jiném místě.

O Avdijivku probíhají velmi těžké boje

Jak podle vás dopadne boj o Avdijivku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články