Rusko verbuje do armády i kubánské žoldnéře a neváhá jim královsky platit. Mnohé však „na ruský způsob“ podvedlo

NÁZOR: Ruská armáda má na Ukrajině obrovské ztráty, které potřebuji vyplňovat novými vojáky. Mnohým Rusům se pochopitelně nechce, některé tak zastoupí Kubánci.

Kubánští vojáci na motorce i Zdroj fotografie: Uživatel Bogdan / Creative Commons / CC0
                   

Ačkoliv to v Rusku pochopitelně popírají, má jeho armáda veliké problémy doplňovat stavy vojáků i techniky, o něž přichází ve válce na Ukrajině. V zemi tak stále probíhá nábor a kolují i zprávy o skrytých odvodech – ani tak ale počty evidentně nestačí. Rusko proto hledá zdroje i jinde, hlavně pak v zemích, kde jsou obyvatelé drceni chudobou a nechají se proto naverbovat i do krvavých bojů, případně je náboráři podvedou – že budou totiž v první linii se zahraniční rekruti často dozví až na místě. A jedním z takových zdrojů je i Kuba.

Nábor pokračuje i přes zásah vlády

Skandál s náborem žoldnéřů na Kubě se poprvé dostal na veřejnost začátkem září 2023. Kubánská vláda tehdy reagovala zatčením některých lidí a zdálo se, že je problém vyřešen. Portál Defence-Blog ale uvedl, že se ukrajinským hackerům ze skupiny Cyber Resistance podařilo získat důkazy o pokračujícím náboru Kubánců. Někteří z nich přitom podepsali smlouvy ještě koncem září 2023. Ukazuje se tak, že reakce kubánské vlády není dostatečná, ale stejně tak nelze vyloučit, že z toho někteří představitelé kubánského režimu profitují.

Kolik Kubánců vlastně do ruské armády narukovalo, však není jasné, jednat by se ale mělo minimálně o stovky, i když jich mohou být i nižší tisíce. Web TheGlobalAmericans potom uvedl, že jsou pro Kubánce atraktivní hlavně nabízené peníze – průměrný měsíční plat na Kubě je prý 17 dolarů (tedy v přepočtu z tamní měny, kubánského pesa, asi 390 Kč), zatímco Rusové nabízí náborový příspěvek 2 000 dolarů (46 tisíc Kč), a pak měsíční žold v podobné výši. Pro Kubánce jde o možnost, jak opustit chudobu; někteří dokonce odjeli do Ruska i s rodinami.

Kubánci musí povinně na vojnu

Kubánští rekruti jsou pro ruskou armádu v některých ohledech výhrou. Podařilo se jim mj. získat například bývalé důstojníky s praxí, a navíc platí pro muže na Kubě dvouletá povinná vojenská služba – každý z nich má tedy alespoň nějaké vojenské znalosti. Na druhou stranu může být rizikem, že neumí rusky a nebudou tedy rozumět příkazům. Stránky Havana-Live uvedla, že Kubánci končí hlavně u 106. výsadkové divize, kde slouží i jiní cizinci, třeba naverbovaní Srbové. Tato divize již byla během války minimálně dvakrát takřka vyhlazena.

Zahraniční legie pro válku na Ukrajině

Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků

Důkazy ovšem naznačují, že mnozí kubánští rekruti byli při náboru podvedeni – server Politico popsal případy, kdy si Kubánci mysleli, že jedou do Ruska stavět opevnění nebo opravovat poničená města. Často pak podepsali kontrakt v ruštině, který ale zavazoval k nasazení na frontě – obsah smlouvy se přitom dozvěděli jen stručně od překladatele. Pokud by ale nyní odmítli na frontu nastoupit, znamenalo by to v podstatě zradu. Pro mnohé to tedy znamená, že se mohou stát jen potravou pro děla, neb se ruští velitelé nebudou zdráhat poslat cizince kamkoli.

Počítají (nebo chtějí) vůbec v Rusku, že se Kubánci z bojů vrátí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články