Rusko verbuje do armády i kubánské žoldnéře a neváhá jim královsky platit. Mnohé však „na ruský způsob“ podvedlo

Ruská armáda má na Ukrajině obrovské ztráty, které potřebuji vyplňovat novými vojáky. Mnohým Rusům se pochopitelně nechce, některé tak zastoupí Kubánci.

Kubánští vojáci na motorce i Zdroj fotografie: Uživatel Bogdan / Creative Commons / CC0
                   

Ačkoliv to v Rusku pochopitelně popírají, má jeho armáda veliké problémy doplňovat stavy vojáků i techniky, o něž přichází ve válce na Ukrajině. V zemi tak stále probíhá nábor a kolují i zprávy o skrytých odvodech – ani tak ale počty evidentně nestačí. Rusko proto hledá zdroje i jinde, hlavně pak v zemích, kde jsou obyvatelé drceni chudobou a nechají se proto naverbovat i do krvavých bojů, případně je náboráři podvedou – že budou totiž v první linii se zahraniční rekruti často dozví až na místě. A jedním z takových zdrojů je i Kuba.

Nábor pokračuje i přes zásah vlády

Skandál s náborem žoldnéřů na Kubě se poprvé dostal na veřejnost začátkem září 2023. Kubánská vláda tehdy reagovala zatčením některých lidí a zdálo se, že je problém vyřešen. Portál Defence-Blog ale uvedl, že se ukrajinským hackerům ze skupiny Cyber Resistance podařilo získat důkazy o pokračujícím náboru Kubánců. Někteří z nich přitom podepsali smlouvy ještě koncem září 2023. Ukazuje se tak, že reakce kubánské vlády není dostatečná, ale stejně tak nelze vyloučit, že z toho někteří představitelé kubánského režimu profitují.

Kolik Kubánců vlastně do ruské armády narukovalo, však není jasné, jednat by se ale mělo minimálně o stovky, i když jich mohou být i nižší tisíce. Web TheGlobalAmericans potom uvedl, že jsou pro Kubánce atraktivní hlavně nabízené peníze – průměrný měsíční plat na Kubě je prý 17 dolarů (tedy v přepočtu z tamní měny, kubánského pesa, asi 390 Kč), zatímco Rusové nabízí náborový příspěvek 2 000 dolarů (46 tisíc Kč), a pak měsíční žold v podobné výši. Pro Kubánce jde o možnost, jak opustit chudobu; někteří dokonce odjeli do Ruska i s rodinami.

Kubánci musí povinně na vojnu

Kubánští rekruti jsou pro ruskou armádu v některých ohledech výhrou. Podařilo se jim mj. získat například bývalé důstojníky s praxí, a navíc platí pro muže na Kubě dvouletá povinná vojenská služba – každý z nich má tedy alespoň nějaké vojenské znalosti. Na druhou stranu může být rizikem, že neumí rusky a nebudou tedy rozumět příkazům. Stránky Havana-Live uvedla, že Kubánci končí hlavně u 106. výsadkové divize, kde slouží i jiní cizinci, třeba naverbovaní Srbové. Tato divize již byla během války minimálně dvakrát takřka vyhlazena.

Zahraniční legie pro válku na Ukrajině

Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků

Důkazy ovšem naznačují, že mnozí kubánští rekruti byli při náboru podvedeni – server Politico popsal případy, kdy si Kubánci mysleli, že jedou do Ruska stavět opevnění nebo opravovat poničená města. Často pak podepsali kontrakt v ruštině, který ale zavazoval k nasazení na frontě – obsah smlouvy se přitom dozvěděli jen stručně od překladatele. Pokud by ale nyní odmítli na frontu nastoupit, znamenalo by to v podstatě zradu. Pro mnohé to tedy znamená, že se mohou stát jen potravou pro děla, neb se ruští velitelé nebudou zdráhat poslat cizince kamkoli.

Počítají (nebo chtějí) vůbec v Rusku, že se Kubánci z bojů vrátí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články