Na Ukrajině umírají i Američané s nejlepším výcvikem: dohromady přitom čítá legie zahraničních „žoldnéřů“ přes 60 000 vojáků

Spojené státy se k němu moc nehlásí a smrt speciálně vycvičeného amerického vojáka Navy SEAL spíše „přešly“. Navíc doteď nevědí, proč byl zapojen do bojů.

Zahraniční legie pro válku na Ukrajině i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv ukrajinská strana ztráty z bojů s ruskou armádou nezveřejňuje vůbec, nebo jen velmi neochotně, jistě nebudou malé. Mezi padlými je přitom i řada zahraničních bojovníků, kteří se během necelého roku konfliktu (války, chcete-li) rozhodli přijet napadené zemi za pomoc. Smrt některých je veřejně známá, ví se například o padlém českém občanovi; naposledy však proběhla médii informace o zabití bývalého příslušníka amerických Navy SEAL.

Zahraniční legie vznikla hned po invazi

Vojáci ze zahraničí přijížděli pomáhat na Ukrajinu již po první invazi v roce 2014, ale po ruském útoku v únoru 2022 se jejich příliv značně znásobil. Soustředěni jsou především v Mezinárodní legii územní obrany, kterou zřídila ukrajinská vláda hned 3 dny po začátku ruské invaze. V jejích řadách má být kolem 20 tisíc bojovníků ze 60 zemí světa, velké zastoupení mají například vojáci z Gruzie, Běloruska nebo Čečenska (jiní z těchto zemí však bojují i na druhé straně).

V řadách ukrajinských ozbrojených sil přitom bojují i ti nejlépe vycvičení vojáci na světě. Dokazuje to třeba smrt Daniela Swifta, který býval členem amerických Navy SEAL. Dle amerického námořnictva padl 18. ledna 2023. Navy SEAL je speciální jednotkou amerického námořnictva, které ji často využívá k utajeným operacím za linií nepřítele nebo k boji proti terorismu. Na svém kontě má třeba zabití Usáma bin Ládina. Členové jednotky jsou považováni za jedny z nejlepších vojáků na světě, ačkoliv ve světě existuje i řada jiných speciálních jednotek.

Padlý Američan z námořnictva dezertoval

Ačkoliv by běžně byla Swiftova smrt označena za hrdinskou, v tomto případě tomu tak není, neboť byl od roku 2019 veden jako dezertér. A jak přesně se ocitl na Ukrajině nebo jakou roli v bojích zastával, však není zcela jasné. V minulosti byl Swift opakovaně vyznamenávaným vojákem. V řadách ukrajinské armády ale bojuje Američanů mnohem více, dle údajů amerických úřadů jich navíc na Ukrajině padlo minimálně osm.

Mezi mrtvými jsou i čeští občané, třeba při minometném útoku měl v červnu 2022 zahynout Michal J. z Třebíče. V ukrajinských řadách bojuje ale mnohem více Čechů, minimálně stovka z nich má oficiální povolení od prezidenta Miloše Zemana, jiní ale odjeli bez něho a dopustili se tak trestného činu. Prezident každopádně slíbil, že po dohodě s premiérem Petrem Fialou by takové lidi bojující za Ukrajinu omilostnil. Je ale otázkou, jak bude tento slib držet i nově zvolená hlava státu.

Schvalujete zahraniční bojovníky ve službách Ukrajiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články