Záchytné „volejbalové“ sítě proti dronům zrovna účinné (ne)jsou, krášlit ale mohou každé ruské město poblíž fronty

NÁZOR: Sítě proti dronům účinné být mohou, pakliže jsou nainstalovány správně. Někde se ale nejedná o nic jiného než o „okrasu“ k ničemu.

Dron zachycený ve volejbalové síti i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ruská i ukrajinská armáda se snaží během války zavádět co nejúčinnější opatření, jak ochránit jednotlivou techniku i města proti dronům. Ty slouží nejen k průzkumu, což umožňuje odhalovat pozice vojenských jednotek, ale také jako nositelé zbraní. Vyrobené mohou být i z levných komerčních strojů dostupných na běžném trhu – pakliže jsou totiž vybavené účinnou hlavicí, dokáží bez problémů zlikvidovat jakoukoliv pozici a vozidlo, a to včetně tanku.

Sítě napnuté mezi sloupy

Se zdánlivě zajímavým způsobem obrany proti sebevražedným dronům přišli ruští vojáci v městečku nedaleko Bachmutu. Záběry na sociálních sítích ukazují, že nad vozovku vedoucí skrze město napnuli ve výšce několika metrů sítě (připomínají volejbalové), jejichž úkolem je zachytit útočící sebevražedné drony, s nimiž se vojáci velmi často zaměřují na vozidla. Podle dostupných informací ruští vojáci tímto způsobem dokázali zlikvidovat minimálně dva útočící stroje, i když tvrzení standardně nelze ověřit.

Je však otázkou, nakolik je toto opatření v praxi účinné. Jiné záběry zveřejněné ukrajinskou stranou naopak ukazují útok, při němž se operátor dronu podobně nastražené síti bez problému vyhnul a zničil ruský tank. I některé telegramové kanály v Rusku naznačují, že není tento způsob příliš vhodný, protože jsou sítě až příliš viditelné. Navrhují při jejich konstrukci používat materiál na principu vlasce, protože by byl průhledný a na kamerách dronů těžko viditelný. Navíc by jeho nízká hmotnost umožnila dělat sítě mnohem větší.

Sítě k ochraně techniky již existují

Využívání sítí nebo pletiva v obraně proti dronům není zase tak velká novinka, vojáci instalují podobné překážky už několik měsíců. Snaží se tím například ochránit techniku – známé jsou obrázky tanků, houfnic i letadel na letištích, nad nimiž byla síť nebo pletivo natažené. Tyto zábrany pak prokazatelně dokázaly některým útokům zabránit, operátoři je totiž nejspíše neviděli a dron do nich zamotali. Ještě účinnější pak mohou být v noci, kdy stroje používají termovizi, a ta pravděpodobně není schopna tenkou síť zachytit.

Polská houfnice Krab na Ukrajině přežila díky pletivu

Polská houfnice Krab na Ukrajině „podvedla osud“: ruský sebevražedný dron zastavilo obyčejné pletivo sotva 10 cm od ní

Pokud by se ruská síťová obrana ukázala jako účinná, nelze pochybovat o tom, že by se sítě objevily nejspíše ve všech obydlených oblastech, které jsou v dosahu lehkých komerčních dronů. Velmi pravděpodobně by je pak okopírovala i ukrajinská armáda, protože i ona se s problémem útoků ruských dronů potýká. Ve světě vedle toho existují i protidronové zbraně, které využívají právě sítě. Jejich obsluha namíří na letící dron a v podstatě ho do ní zamotá; odpalovat síť je přitom možné i z jiného letícího dronu.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Vrtule dronu jsou sítí de facto okamžitě zastaveny, a ten jde pak zákonitě k zemi, případně (je-li lehčí a útočící dron na to má nosnost) zůstane zavěšený. Třeba k lovu komerčních dronů, jimiž lidé často létali i tam, kam neměli, jsou vycvičeni i někteří dravci, kteří ty lehké zkrátka chytí mezi drápy a odnesou pryč – na Ukrajině ale nejsou. Navíc v tom množství dronů, které obě strany používají, nelze takové zbraně plošně nasadit.

Chytání dronu do sítě pomocí přenosné zbraně

Jak účinné mohou být takto natažené sítě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články