Co by dokázal Kazachstán vrhnout do války s Ruskem, kdyby se mu musel bránit: nejspíše by se jednalo o rychlý proces

Rusko nerado ztrácí vliv na území bývalého Sovětského svazu a své zájmy se nebojí prosazovat ani vojensky. V jeho moci byl kdysi také sousední Kazachstán.

Kazachstánští výsadkáři i Zdroj fotografie: Uživatel Kalabaha1969 / Creative Commons / CC0
                   

Žádný z ruských sousedů, tedy hlavně členové bývalého Sovětského svazu, si nejspíše nemůže být jistý, že se na něj Kreml nepokusí zaútočit. Ruský režim dal již opakovaně najevo, že tato území považuje za sféru svého vlivu, a snahu některých zemí se z ní vymanit může vnímat jako hrozbu a řešit to násilnou cestou. Na takové nebezpečí se musí ohlížet i Kazachstán známý mj. svým nerostným bohatstvím, a pravdou je, že by se proti Rusku bránil stěží.

Kazachstánská armáda není silná ani početná

Ozbrojené síly Kazachstánu mají k dispozici hlavně výzbroj z dob Sovětského svazu a Ruska, ale nejedná se ani o nejnovější typy, což by je značně znevýhodňovalo. GlobalFirePower řadí armádu Kazachstánu až na 58. místo na světě, zatímco ruské ozbrojené síly na místo druhé, i když odhadovat přesně jejich sílu je v současnosti vzhledem k nedostatku informací obtížné. Na druhou stranu mají mnozí jejich vojáci značné bojové zkušenosti.

Salutující kazašský voják iZdroj fotografie: Public Domain
Salutující kazašský voják

Kazachstánské ozbrojené síly mají 110 tisíc členů aktivního vojenského personálu, a spolu s paramilitárními jednotkami a záložníky je země schopna do zbraně postavit 300 tisíc bojovníků, i když další by mohla v krajní mezi mobilizovat. A ačkoliv ruská čísla známa nejsou, lze vycházet z toho, že prezident Vladimir Putin představil plány na navýšení počtu aktivních vojáků na 1,32 milionu, uvádí APNews. Samozřejmě by čísla platila v případě, že by země nebyly angažované v jiném konfliktu, do něhož by musely své vojáky poslat.

Výzbroj pochází z dob Sovětského svazu

Hlavní roli by v případném střetu sehrály pozemní síly. Základní zbraní kazachstánské pěchoty jsou sovětské útočné pušky AK-74, uvádí Wikipedia, což je shodné s ruskou armádou, ale v ostatních oblastech by proti ní zaostávala. Pěšáci totiž disponují například nepříliš výkonnými protitankovými zbraněmi typu RPG-7 nebo RPG-26, a jejich vybavení se dá jen těžko označit za moderní, což vlastně platí o většině typů výzbroje.

Transportér BRT-80 iZdroj fotografie: Vladislav Chalšivomonětčik / Creative Commons / CC BY-SA
Transportér BRT-80

Hlavním tankem Kazachstánu je T-72 v počtu 300 kusů, a je otázkou, jak moc jsou modernizované. Doplňují je potom stará sovětská BVP jako BMP-1 a BMP-2, případně transportéry BTR-80. Nejvýkonnější dělostřeleckou zbraní jsou zase sovětské houfnice 2S3 Akatsiya ráže 152 mm v počtu 120 kusů, jež doplňují hlavně raketomety BM-27 Uragan a BM-21 Grad. Nejsilnějším systémem na ochranu vzdušného prostoru je potom sovětský S-300 v poštu 10 baterií.

V letectvu je pouze pár moderních Su-30

S ruským letectvem by se to kazachstánské nemohlo měřit, ačkoliv má podobnou (ale i starší) výzbroj, jenomže v mnohem menších počtech. Wikipedia uvádí, že nejmodernějšími letouny jsou ruské Suchoj Su-30 Flanker-H v počtu 41 kusů a dvacítka Mikoyan MiG-31 Foxhound, a pak několik desítek dalších letadel ještě ze sovětské éry. Z bitevních vrtulníků pak Kazachstán provozuje Mil Mi-35 Hind, což je exportní označení pro Mil Mi-24.

Cesta k nezávislosti: Kazachstán pod sporným vedením Nursultana Nazarbajeva

Ke střetu by mohlo dojít i mezi námořnictvy obou zemí, protože mají přístup ke vnitrozemskému Kaspickému moři. Hlavní sílu kazašské flotily tvoří 4 raketové čluny třídy Kazachstan, a Military-History uvádí, že mají výtlak jenom 240 tun. Vzhledem k tomu, že ruská kaspická flotila má mít mimo jiné 2 fregaty a 7 korvet, je jasné, že by dokázala kazachstánské námořnictvo v přímém střetu velice snadno přemoci.

Kazachstánské Su-30SM

Nakolik je reálné, že by si Rusko něco zkusilo na Kazachstán?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články