Video: ani když se ruský 9K37 Buk skrývá mezi stromy, nemusí být v bezpečí. Jediná raketa s ním udělá krátký proces

Systém protivzdušné obrany středního dosahu je v blízkosti bojové linie velmi důležitou, ale také zranitelnou zbraní. Jeho zničení může otevřít oblohu pro různé útoky.

Vozidlo TELAR systému Buk-M1 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V moderních armádách jsou si vědomi toho, že musí mít v bojové oblasti umístěné kvalitní systémy protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu. Ruská armáda nejčastěji využívá pro střežení oblohy na střední vzdálenosti systémy 9K37 Buk různých typů. Ty jsou velmi schopné, ale zároveň i objemné, a není je proto jednoduché schovat před útoky. Navíc kolem sebe potřebují nějaký prostor, aby dokázaly odhalovat cíle svým radarem.

Během přesunu lze 9K37 Buk snadno odhalit

Zničení systému protivzdušné obrany 9K37 BukM-1-2 ukazuje i video pod tímto článkem. Jeho obsluha si byla vědoma zranitelnosti, proto se ho pokoušela ukrýt v zalesněné oblasti. Zdá se ovšem, že při přesunu na novou pozici spatřil vozidlo průzkumný dron, což znamenalo pro něj a jeho obsluhu osudový okamžik. Když 9K37 Buk zastavil ve svém úkrytu pod stromy, průzkumníci přesně znali jeho pozici, a jakákoliv další snaha o ukrytí byla marná.

Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety

Ke zničení systému byl nasazen raketomet M142 HIMARS, uvádí MilIn, a podle pořízených záběrů stačila na zničení protivzdušného systému jediná střela, která zasáhla velice přesně. Následné výbuchy naznačují, že byly v systému 9K37 Buk stále nabité střely, protože po zásahu nakonec explodovaly a létaly všude kolem. Síla exploze svědčí o tom, že byl komplet zničen definitivně, a pravděpodobně zahynula i jeho osádka.

9K37 má ve výbavě 4 rakety a vlastní radar

Systém Buk byl do výzbroje sovětské armády zaveden již v 70. letech 20. století, ale byl opakovaně modernizován, takže je dodnes silnou zbraní, ale záleží na verzi. ArmyRecognition uvádí, že je systém umístěn na pásovém podvozku a nese čtyři protiletadlové rakety. Jejich dosah je u BukM-1-2 slušných 42 kilometrů do dálky a 25 kilometrů do výšky. Zničené vozidlo označované jako TELAR má i vlastní radar, díky němuž může operovat samostatně. Ale systémy Buk se dají i navzájem propojovat a existují vozidla pouze k odpalování raket.

HIMARS použitý ke zničení systému je americký raketomet umístěný na kolovém podvozku. Nejčastěji využívá rakety ráže 227 mm s dosahem zhruba 80 km. Wikipedia uvádí že taková střela má bojovou hlavici o hmotnosti 91 kg a naváděna je prostřednictvím GPS. Pokud tedy obsluha zná přesné souřadnice svého cíle, dokáže ho zasáhnout s přesností zhruba na jeden metr. Pro stojící systém jako je 9K37 Buk je pak jediná raketa smrtící.

Střela z M142 HIMARS zničí 9K37 BukM-1-2

Kde byste ukryli takový systém před nepřítelem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články