Video: ruský obrněný transportér zjevně nemá šanci, ač jede maximální rychlostí, když se mu postaví na odpor M2 Bradley a dron

Když se osádka a výsadek transportéru ocitnou pod palbou v otevřeném terénu, mají veliký problém. A schovat se za samotné vozidlo zrovna pomoci nemusí.

Obrněný transportér BTR-82A i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z metod, jakou hlavně ruská (a dříve sovětská) armáda užívá při útočení na obranné pozice, jsou doslova vlny vojáků i obrněných vozidel, a to klidně přes nekrytý terén. Většinou to znamená obrovský masakr, protože jsou v takovém případě vystaveny palbě nepřítele i útokům dronů. Nakonec takové útoky uspět mohou, ale cenou jsou hromady lidských životů a vysokého počtu obrněných vozidel. Často výměnou třeba jenom za pár stovek metrů.

Transportér se spoléhal na rychlost

Jak vypadá téměř beznadějný útok obrněného vozidla proti silné nepřátelské linii, ukazuje velmi drsné video pod článkem. Je na něm zachycen obrněný transportér, MilIn uvádí, že jde o BTR-82A, což je jeden z nejmodernějších, jakým disponují ruské ozbrojené síly. Velitelé ho poslali i spolu s výsadkem uvnitř a na korbě do útoku po polní cestě, kde evidentně nebylo vůbec kryté. Nešlo přitom o první útok, protože je na záběrech z dronu vidět, jak transportér v šílené maximální rychlosti míjí několik jiných zničených obrněnců.

Vozidlo M2 Bradley při střelbě z kanonu iZdroj fotografie: Armáda USA
Vozidlo M2 Bradley při střelbě z kanonu

Následně se na něj snesla palba z bojového vozidla pěchoty M2 Bradley, a později zaútočily i drony. Kanon zmíněného vozidla má ráži 25 mm, uvádí Army-Technology, a může pálit kadencí až 500 ran za minutu, takže BTR-82A doslova zasypal. Wikipedia uvádí, že má pancíř trupu a věže většinou silný kolem 9 mm, a ačkoliv je ozbrojen věží s kanonem ráže 30 milimetrů, palbu vůbec neopětoval. Evidentně se snažil spoléhat jenom na rychlost, což mu ale nebylo nic platné, a nakonec stejně musel zastavit. Konec to však zdaleka nebyl.

Explozivní munice byla pro pěšáky smrtící

Výsadek se rázem ocitl na volném prostranství a jeho jedinou ochranou bylo samotné vozidlo a další nedaleký transportér, který byl nejspíše zničen v nějakém z předchozích útoků. Obsluha vozidla M2 Bradley ale v tomto okamžiku nejspíše přepnula na explozivní munici, a jak je z videa patrné, část vojáků zranila či zabila, ale některým se možná podařilo uniknout – jelikož se dostali mimo záběr z dronu, nelze to říci s naprostou jistotou.

Bojové vozidlo pěchoty Bradley

Video: až směšná prohra pro ruský tank T-90M, který podlehl dvojici BVP M2 Bradley, aniž by využila protitankové střely

Zbylým vojákům ale nepomohl ani úkryt za transportérem, protože do nich nalétl minimálně 1 sebevražedný dron, čímž jich několik zlikvidoval. Kolem byly vidět i další exploze, nejspíše šlo o následek střelby z minometu. Útok tak skončil naprostou katastrofou a masakrem. Podobná taktika masových útoků, natož přes otevřené pole, je evidentně neúčinná a mohou se k ní uchylovat pouze velitelé, jimž na životech vojáků absolutně nezáleží.

Zničení vozidla BTR-82A a jeho osádky

Co si myslíte o útoku zachyceném na videu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články