Když ruský pilot uteče i s vrtulníkem Mi-8 a vezme s sebou tajné díly letounu Su-27 a Su-30SM, je to rána do zad a možná i velký problém

NÁZOR: Válka na Ukrajině není vedena jenom zbraněmi, svůj podíl mají i tajné služby a specialisté, kteří se snaží nepřítele přesvědčit k přeběhnutí.

Ruský vrtulník Mi-8 i Zdroj fotografie: Uživatel Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavně ruská armáda má ve více než rok a půl trvající válce na Ukrajině problémy s morálkou vojáků, a to i těch na (nej)vyšších pozicích. Mnozí z nich na frontu jednoduše nechtějí, neboť vidí, že jejich ozbrojené síly nevyhrávají nebo nemají dostatečné zabezpečení, a v jejich hlavách se proto rodí myšlenka na útěk nebo dobrovolné vydání se do zajetí. Zdaleka k tomu ale nedochází tak často, o což se zasluhuje ruská povaha a propaganda, i když případů není málo. Ukrajina se přitom snaží dezerci nepřítele podporovat.

Velitel dezertoval, zbylé členy osádky zabili

Nejčastější formou dezerce z ruské armády bývá zběhnutí přímo na bojové linii, což je pro vojáky to nejjednodušší, a také mají v tu chvíli největší motivaci, neb boj může znamenat jejich smrt. Ale jsou i případy vojáků dezertujících, aniž by byli přímo v ohrožení života. Jedním z takových je zběhnutí pilota Mil Mi-8 Hip i s vrtulníkem. Na palubě s ním letěli dva členové osádky, kteří ale podle všeho zběhnout nechtěli a byli po přistání na Ukrajině zabiti.

A jestliže je taková verze příběhu pravdivá, jedná se jistě o práci ukrajinské tajné služby. Ta velitele vrtulníku ke zběhnutí přesvědčila, a ještě před tím z Ruska tajně dostala jeho rodinu. To by ukazovalo, jak moc Ukrajincům na tomto způsobu eliminace záleží a vynakládají na to nemalé zdroje. A navíc získali jim známý transportní vrtulník a s ním i díly letadel Suchoj Su-27 Flanker a Suchoj Su-35SM Flanker-C, které mohly být dokonce tajné.

JDAM puma zavěšená na pylonu letadla

Speciální pylon umožňuje nést ukrajinskému Su-27 okřídlené bomby JDAM-ER; ty mohou ničit nepřítele na dálku až 80 km

Oba letouny jsou totiž neustále modernizovány, a ruská armáda jistě nemá zájem, aby se takové díly dostaly k nepříteli. Ten by se pak mohl na boj s letounem snáze připravit, případně podle toho zmodernizovat jiné své letouny, které v případě Ukrajiny rovněž pochází ze sovětské éry. Nehledě na to, že mohou posloužit i k vývoji jiných. Verze ruské strany je pak pochopitelně jiná – podle ní vrtulník zabloudil, omylem přistál na Ukrajině a velitel byl zajat.

Ukrajina může Mi-8 hned využívat

Vedle ukázky, jak lze ruské vojáky podlomit, je velký úspěch i samotný zisk vrtulníku Mi-8; pro Ukrajinu je to cenný stroj, a hlavně ho má dlouhodobě ve výzbroji, takže s ním umí její piloti létat. Jeho konstrukce sice pochází již ze 60. let 20. století, ale byla postupně modernizována; vrtulníky jsou přitom vyráběny dodnes, neboť mají velmi široké spektrum využití. Mohou sloužit třeba k přepravě až 24 osob nebo nákladu, ale slouží i pro elektronický boj. Některé verze bývají také vyzbrojené kulomety a raketami.

O Mil Mi-8 neměli zpočátku sovětští vojáci zájem. Až Vietnam jim otevřel oči a „osmička“ ovládla svět

Známé jsou i případy, kdy se ruští vojáci vzdali ukrajinské armádě a předali jí i bojové vozidlo pěchoty, na čemž se přímo domluvili. Ukrajina také zřídila speciální stránky na internetu s radami, jak se vzdát – ruští vojáci tak mohou zavolat na speciální linku a domluvit se. S kapitulací pomáhají drony, po domluvě se s ruským vojákem setkají a dovedou ho na místo, kde na něj již čekají ukrajinské jednotky. V Rusku přitom hrozí za dezerci 10 let vězení, ale často se také stává, že je dezertér bez milosti zastřelen.

Je dezerce v ruské armádě větší problém, než se zdá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články