Speciální pylon umožňuje nést ukrajinskému Su-27 okřídlené bomby JDAM-ER; ty mohou ničit nepřítele na dálku až 80 km

NÁZOR: Klouzavé pumy s křídly mohou letadla shazovat desítky kilometrů od cíle. Při správném nasazení to může znamenat výraznou pomoc pozemním jednotkám.

JDAM puma zavěšená na pylonu letadla i Zdroj fotografie: Uživatel hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejúčinnějších a relativně levných zbraní pro bombardování cílů nepřítele se silnou protivzdušnou obranou jsou klouzavé pumy, respektive klasické „hloupé“ pumy na ně přeměněné. Ve válce na Ukrajině je používá ruské i ukrajinské letectvo, přičemž to v obraně je dostalo z USA, a konkrétně jde o pumy s konverzní sadou JDAM-ER. Většinou se jedná o pumy o hmotnosti 230 kilogramů, ale sada může být i na těžších druzích.

Letadla dostala speciální pylony

Zní to možná jednoduše, ale problém Ukrajiny zprvu byl, že původně sovětské letouny nemají zařízení, na něž by je bylo možné zavěsit. Technici je proto museli vyvinout, a několik málo dostupných fotografií ukazuje, že jsou umístěny nejen na letounech Mikojan-Gurevič MiG-29 Fulcrum, ale i na větších Suchoj Su-27 Flanker. Jsou kovové a jejich zpracování naznačuje, že jsou dělané zakázkově, a v přední části nejspíše disponují nějakým speciálním elektronickým či radarovým zařízením. Kolik takto upravených letounů Ukrajinci mají, není známé.

JDAM-ER většinou tvoří klasická puma Mk 82 se speciální sadou na trupu a ocasní části. Letouny pak pumy obvykle shazují z vysoké výšky, aby měly co největší dolet, v tomto případě až 80 kilometrů. Po shození se z trupové části vyklopí jakási křidélka, díky nimž puma klouže, kdežto zadní část slouží k jejímu řízení. O zaměření se stará modul naváděný prostřednictvím GPS a směřuje na konkrétně zadaný cíl. Puma je tak mimořádně přesná, ale dojde-li k rušení GPS, musí se spolehnout na ne tolik přesné inerciální navádění.

Po odhození musí pilot ihned zmizet

Instalace pylonů i na Suchoj Su-27 naznačuje, že Ukrajina nejspíše nemá dostatek letounů, i když Suchoje mohou mít oproti MiG-29 výhodu, neb dokáží letět s nákladem rychleji. Pilot se tak může dříve dostat do nutné výšky, pumy odhodit a zase co nejrychleji zmizet z možného dosahu protivzdušné obrany. Manévr je to riskantní a Ukrajinci se při něm často drželi při zemi, což ale velmi snižuje dosah pum. Podobně upravené pumy používá i ruské letectvo, jehož konverzní sady údajně nejsou tak přesné a dolet je o něco menší než u amerických.

Letecké pumy JDAM, Ukrajina

Z hloupé pumy se stala chytrá s dlouhým dosahem: nikdy nemine cíl a je 24krát levnější než Tomahawk. Ukrajina má americkou sadu JDAM

Ukrajina používá sady JDAM-ER pravděpodobně od května 2023, a zvládnutí jejich nasazení může být klíčové v okamžiku, kdy dostane slíbené General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Ty už jsou pro shazování těchto pum optimalizované, a lze předpokládat, že právě k bombardování budou sloužit nejčastěji. A pokud bude pum dostatek, mohou jimi Ukrajinci zdevastovat ruská opevnění na frontě a výrazně tak pomoci postupu pozemních jednotek.

Jak fungují pumy JDAM-ER na Ukrajině

Za jak užitečné považujete klouzavé pumy?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články