Video: ruský voják může přežít i zásah do hlavy z odstřelovačské pušky, má-li překvapivě kvalitní helmu, kterých je jinak nedostatek

Balistická ochrana – včetně helmy – může doslova zachránit život. Stejně jako ruskému vojákovi, který to „schytal“ od ukrajinského odstřelovače. Měl štěstí.

Vojenské helmy i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Mezi nezbytné ochranné pomůcky vojáků patří helma, dnes často vyrobená ze speciálních materiálů, aby vydržela i zásah projektilem ze silné střelné zbraně. Helmy přitom začali vojáci masově používat za první světové války, a ačkoliv byly většinou jen ocelové a rozhodně ne neprůstřelné, procento zranění hlavy výrazně snížily a zachránily mnoho životů. Dnes jsou helmy vyráběny z materiálů jako je kevlar a další, což je činí ještě odolnějšími. Video zachycené ruskými vojáky jasně dokládá, jak může být taková ochrana užitečná.

Zásah poškodil helmu na hlavě vojáka

Video dostupné na sociální sítích zachycuje ruskou jednotku v bojích u Bachmutu. V blízkém okolí je slyšet střelba, takže je jasné, že jsou vojáci v bojové zóně, přičemž se skrývají v ruinách nějakého areálu. V jednom okamžiku se stojícímu ruskému vojákovi doslova rozletí část helmy, pravděpodobně šlo o upevňovací popruh. Ostatní z posádky začnou ihned křičet, ať si všichni dávají pozor, protože je na ně zaměřený ukrajinský odstřelovač.

Zasažený voják je otřesený, ale zásah přežil. Jeho štěstím bylo, že ho projektil trefil právě do ochranné helmy nasazené na hlavě, kdyby ji neměl, je nejspíše mrtvý. Podle tvaru se s největší pravděpodobností jedná o ruskou helmu 6B7-1, což je vylepšený model helmy 6B7 zavedené do výzbroje v roce 1998. Její hmotnost by měla být kolem 1,25 kilogramu, a vyrobena je z aramidových vláken, nejspíše z kevlaru.

Voják měl evidentně štěstí, že dostal (nebo si někde sehnal) kvalitní vybavení. Po sociálních sítích totiž kolují videa ruských vojáků, kteří ukazují své ochranné helmy v trochu jiném světle. Navenek působí velmi moderně, ale když se podívali pod plátěné obaly a molitanové polstrování, zjistili, že dostali jen ocelové helmy, které tvarem připomínaly vybavení Rudé armády z let druhé světové války, případně těsně po ní, v hezkém obalu. Projektily zbraní pak taková helma zastavit nemůže.

Moderní helmy odolají i útočné pušce

Jestliže je materiálem na výrobu helmy kevlar nebo jemu podobný, jsou její vlastnosti téměř neuvěřitelné. Kevlar objevený v roce 1965 má vysokou pevnost a využíván je právě k výrobě neprůstřelných vest a dalšího vybavení. Helmy z něho by měly být schopné odolat minimálně běžnému pistolovému střelivu, ty lepší i střelám z útočných pušek. U odstřelovačské pušky hodně záleží na tom, jaké střelivo je použito (existuje i vysoce průbojné), stejně jako na jakou vzdálenost a pod jakým úhlem je helma zasažena.

Kromě toho, že měl voják jednu z kvalitnějších ruských helem, ho projektil dle všeho netrefil přímo. Při bližším zkoumání videa je totiž vidět obláček prachu od toho, jak zeď, za níž se ruští vojáci skrývají, střela minimálně škrtla. Zdá se, že voják asi svoji helmu odkryl ukrajinskému odstřelovači a ten zkusil vystřelit, ale buď špatně trefil zeď, anebo byl jeho cíl příliš malý.

Odstřelovač zasáhl vojáka do helmy

Jak kvalitní mohou být dnešní vojenské helmy?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články