Video: pokud ruští vojáci na motorkách zastaví a ještě narazí na dobře vycvičené výsadkáře, může selhat i jindy úspěšná taktika

Vojáci na rychlých motocyklech se někdy mohou nepříteli úspěšně vyhýbat, ale pokud nejsou připraveni na vše, snadno jsou ve vteřině zničeni.

Zničené ruské motocykly i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Jedním ze způsobů, jak se ruská armáda snaží vyhýbat nebezpečí, které představují sebevražedné drony nebo drony shazující různé mikropumy, je nasazení rychlých motocyklů. Na první pohled to dává smysl, jezdec na motorce může jet rychle a manévrovat, takže má dron problém ho zasáhnout (a často i dohnat). Stejně tak se ovšem ukazuje se, že ani taková taktika nemusí přinést úspěch, pokud oponenti jenom trochu upraví strategii obrany.

Motocykly jsou chráněné jenom za jízdy

Taktika používání motocyklů na bitevní linii se v ruské armádě objevila na jaře 2024. Forbes uvádí že to je reakce na velké ztráty různých obrněných vozidel, jejichž ničiteli jsou nejčastější právě sebevražedné drony. Vojáci proto začali používat nejenom motocykly, ale například i různé čtyřkolky – a objevil se také motocykl s postranním vozíkem a s výzbrojí, což může připomínat používání motocyklů například za druhé světové války.

Tato taktika skutečně může v některých případech uspět, ale jindy naopak není tím nejlepším nápadem. Na videu pod tímto článkem můžete vidět, jak se podařilo takový útok motocyklů zastavit dobře vycvičeným operátorům dronů z výsadkářské jednotky. Na jezdce na rychlých strojích se totiž nepokoušeli útočit za jízdy, ale počkali si, až dojedou na místo a zastaví – až poté na ně z dronů spustili doslova déšť různých mikropum a granátů, uvedl MilIn. Výsledkem byl totální masakr jezdců, z jejichž motorek zbyly jenom hořící trosky.

Motorkář hodně riskuje, ale někdy uspěje

Z videa se jenom velice obtížně určuje, jaký druh granátů nebo pum drony na motorky svrhly. Mohlo se jednat např. o tříštivé granáty M67, k nimž Wikipedia uvádí, že mají uvnitř 180 gramů výbušniny, která exploduje zhruba čtyři až pět sekund po odjištění. Výbuch pak ocelové tělo granátu roztrhá na mnoho střepin a ty se rozletí do stran. Jsou schopné zraňovat v poloměru až 15 metrů, proti motorkám a nechráněným pěšákům jsou smrtící.

Technici US Army na motocyklech Kawasaki KLR250-D8

„Oceloví váleční koně“ po 2. světové válce téměř vymizely, v některých armádách však mají dodnes nezastupitelné role

Využití motocyklů nebo různých rychlých nechráněných vozidel k útokům proti obranným liniím je obrovský hazard, ačkoliv se někdy podaří projet až k zákopům nebo přímo do nich. Na druhu stranu hrozí, že obránci zničí útočící motorkáře pomocí kulometů, útočných pušek a granátů, a pokud zastaví a sesednou, mohu být obratem napadeni drony jako je tomu ve videu. Stejně jako každá taktika má tedy i tato svá pro a proti.

Zničení ruských vojenských motocyklů

Jako taktiku by měli jezdci na motocyklech volit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články