Video: ani les a hustá tma nemusí ruským vojákům poskytnout úkryt, a až když to nejméně čekají, může s nimi dron skoncovat

Moderní technika nepříteli značně znemožňuje využívat tmu ve svůj prospěch. Ani temná noc proto nemusí zaručit přežití.

Čínský dron společnosti DJI i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

V minulosti platilo, že pokud chtěla armáda udržet nějakou operaci v tajnosti, bylo nejlepší ji provádět v noci. Tma totiž dokázala většinu kroků spolehlivě skrýt, takže se na ni vojáci spoléhali stejně jako na mlhu nebo jiné povětrnostní podmínky, které nasvědčovaly špatnou viditelnost. Moderní technika to ale zásadním způsobem změnila – přístroje dnes vidí vše téměř za každého počasí, a mnohdy to dokáže překvapit i samotné vojáky.

Tichý dron sledoval nepřítele mezi stromy

Schopnosti techniky, jak vidí v noci, dokladuje třeba video pod tímto článkem. Ukazuje operaci dronu – pravděpodobně kvadrokoptéry, protože dokáže zůstat na jednom místě i letět mezi stromy. MilIn uvádí, že jde o dron s názvem Komár, ale jeho přesné specifikace neuvádí a ani je nikde nelze věrohodně dohledat. Jasné ale je, že jde o sebevražedný dron využívající techniku vidění v noci, podle zveřejněných záběrů nejspíše zbytkového světla.

Během noci dron v lese sleduje dvojici ruských vojáků, která se nejprve pohybuje a posléze se zastaví, načež si jeden z vojáků sedne. Dron není daleko a na kameře s nočním viděním je má jako na dlani – oni naopak nic netuší. Je proto zřejmé, že má dron elektrický pohon, díky němuž je velice tichý. Když se vojáci zastavili, dron do sedícího nalétl a pravděpodobně explodoval. Jelikož exploze zničila i samotnou kameru, není výsledek na videu vidět.

Využít lze celou řadu nočních systémů

Systémů, s jejichž pomocí může dron v noci vidět, existuje více druhů. Jedním z nich je např. noktovizor. Wikipedie uvádí, že jde o zařízení zesilující zbytkové světlo, které pracuje v infračerveném spektru blízkém viditelnému světlu. Jeho nevýhodou nicméně je, že nemůže pracovat ve zcela temném prostředí, ale pouze v takovém, kde se světlo vyskytuje. Venku v noci ale funguje, může zesilovat například světlo měsíce, hvězd nebo jiných zdrojů.

Maskovaný odstřelovač

I v noci jako lovná zvěř: 4 mrtví pod 20 sekund, přesný zásah až na 1 km díky termoviznímu zaměřovači i pevné ruce odstřelovače

K dalším velmi rozšířeným přístrojům pro noční vidění patří termovize. DslrPros uvádí, že termální kamery využívají infračervenou technologii k detekci a měření tepelné energie vyzařované předměty, takže mohou pracovat i za absolutní tmy. Různých termovizních systémů na drony existuje celá řada s různými schopnostmi, a některé lze pořídit relativně levně.

Dron, jak v lese v noci sledoval nepřátelské vojáky

Považujete eliminaci každého nepřátelského vojáka za úspěch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články