I v noci jako lovná zvěř: 4 mrtví pod 20 sekund, přesný zásah až na 1 km díky termoviznímu zaměřovači i pevné ruce odstřelovače

Když na nepřítele čeká „camper“ s termovizí, je noční přepadení a maskování k ničemu. Smrt je rychlá a téměř se před ní nedá schovat.

Maskovaný odstřelovač i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za druhé světové války se proslavilo mnoho odstřelovačů na všech stranách konfliktu. Od těch současných ale měli jedno odlišné. Až na výjimky dosáhli svých úspěchů za denního světla. V noci, pokud se cíl nepohyboval v osvětleném prostoru nebo třeba nekouřil cigaretu, neměli šanci. V současnosti ale vojáci na něco takového v žádném případě spoléhat nemohou. Odstřelovači mají neocenitelného pomocníka s názvem termovize.

Teplo lidského těla cíl prozradí

Princip termovize je založen na detekci vyzařovaného tepla ve vztahu k pozadí. Obecně se dá říci, že různé předměty mají různou teplotu, což technice umožňuje jejich zobrazení. Vzhledem k tomu, že lidské tělo má obvykle teplotu mezi 36 až 37 stupni Celsia, na pozadí země a okolních předmětů v noci září jako vánoční stromeček. Moderní přístroje takové vyzařování tepla dokáží zachytit i na vzdálenost jednoho kilometru.

Jak ukazují některé záznamy z Ukrajiny, kde probíhají intenzivní boje mezi ruskými útočníky a ukrajinským obránci, nemusí jít ani o specializované vojenské vybavení. Kvalitní termovizní zaměřovače jde koupit i jako lovecké, tedy civilní vybavení. Nejsou levné, dobrý zaměřovat stojí i více než 100 tisíc korun. Zobrazují cíle s rozlišením 640 x 480 pixelů, ale existují i zaměřovače s ještě lepším rozlišením. Dobrému střelci se rozhodně vyplatí do takové technologie investovat.

Ochrana neexistuje, spásou je pouze mlha

Některé kvalitnější zaměřovače dokonce mají balistické počítače, které dokáží střelci pomoci s odhadem směny směru projektilů způsobených třeba větrem nebo jinými vlivy. Před takovým moderním vybavením je prakticky nemožné se schovat. Žádné maskování na těle vojáka nepomůže, vyzařování tepla nejde nezastavit. Lze použít plachty ze speciálních materiálů, ovšem jen na statických pozicích. Za pohybu může být jediným krytím voják mlha. Podle své hustoty totiž dokáže výkon termovize výrazně ovlivnit.

Někteří střelci jsou schopni za pomoci zbraní s termovizí dosáhnout fenomenálních výsledků. Mnohdy jsou díky záznamovému zařízení i zdokumentovány. Na sociálních sítích je dostupné i video, na kterém ukrajinský odstřelovač za pomoci termovize zlikvidoval za 19 sekund 4 Rusy. Musel k tomu použít nějakou poloautomatickou pušku se zásobníkem. Například ukrajinskou Zbroyar Z-10. Má desetiranný zásobník a efektivní dostřel 800 metrů. V rukách zkušeného střelce jde o vražednou zbraň.

Jak daleko podle vás mohou odstřelovači dnes v noci mířit?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články