Co vše se může stát při nedodržení bezpečnosti za vzletu letadla? Nepochybně proškolený námořník se vystavil smrtelnému nebezpečí

EA-6B Prowler společnosti Northrop Grumman je dvoumotorový proudový letoun určený pro vedení elektronického boje.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy
                   

Sražení ptáci, prasklá čelní skla, selhání kompresoru, přehřátí motoru či problémy s přetlakem. Ve vzduchu se piloti pravidelně setkávají s celou řadou nepředvídatelných nástrah, které vyvolávají oprávněné obavy o bezpečnost posádky. Jak piloti, tak inženýři jsou proto vázáni přísnými bezpečnostními postupy, které jim mají pomoci vyvarovat se případným chybám. Tyto postupy se přitom vážou i na rutinní předletové kontroly, neboť jak se můžete sami přesvědčit ve videu níže, i malá chyba inženýrů na ranveji vedle proudového letadla je receptem na katastrofu. 

Letoun pro elektronický boj

Není pochyb o tom, že příslušníci letového personálu pracující pro námořnictvo, jsou špičkami ve svém oboru. Přeci jen, zrovna v armádě není příliš mnoho prostoru pro chyby. Ovšem i přesto, že tito inženýři oplývají znalostmi a zkušenostmi, o kterých si normální smrtelník může nechat pouze zdát, jsou to také pořád jenom lidé. A jak se říká: „I mistr tesař se někdy utne.“ 

Ea-6B prowler

Zveřejnil(a) War is hell dne Středa 6. března 2019

Naštěstí i u vysoce nebezpečného letového provozu může někdy dojít k nehodám, které nemusí nutně skončit vážným zraněním personálu. Koneckonců, o tom co se stane, když se člověk příliš přiblíží k dvoumotorovému proudovému letadlu, se přesvědčili technici letounu EA-6B Prowler, který se právě chystal ke startu.  

Všimněte si, jak ohromné štěstí měl muž na videu, když ho jen opravdu těsně minul deflektor trysky letounu. Soudě podle jeho vítězoslavného výrazu nebyl námořník nijak poraněn. Právě naopak, člověk by si myslel, že to celé plánoval. Jen tak pro zajímavost, letouny EA-6B Prowler již americká námořní pěchota vyřadila z provozu. Příležitostně je ovšem využívá k tréninkovým či předváděcím letům. 

Jak se měl podle vás námořník v takové chvíli správně zachovat?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články