Jadernou připravenost Pchjongjangu zvyšuje třeba mezikontinentální raketa Hwasong-18 na tuhé palivo, zasáhnout by mohla i západ USA

Severokorejský režim má mezikontinentální balistickou střelu se schopností okamžitého odpalu, čímž značně posunuje své možnosti.

Severní Korea, mezikontinentální balistické rakety i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Severní Korea i přes hospodářské a politické sankce neustále zvyšuje svůj jaderný potenciál, respektive rostou její schopnosti zásahu potencionálních oponentů atomovkami. V případě jakéhokoliv konfliktu nebo útoku je schopna na ně téměř okamžitě odpálit mezikontinentální balistické rakety, z nichž některé doletí i kamkoliv v Americe. Ve výzbroji má například Hwasong-18 na tuhé palivo, ale není známo, kolik jich může vlastnit.

Rakety na tuhé palivo jsou flexibilnější

Odpalovat balistické mezikontinentální střely umí Severokorejci již několik let, ale dříve používaly v raketách kapalné palivo, což je jednodušší na konstrukci, ale na druhou stranu mnohem náročnější na obsluhu, protože je v takovém případě nutné palivo před použitím načerpat, anebo složitým způsobem zabezpečovat. Rakety s tuhým palivem však tento problém nemají, a jsou tak vlastně kdykoliv připravené k odpálení. Výhodné je to např. v momentě, kdy by chtěl nepřítel nečekaně udeřit právě na takové střely; odpálit by je totiž šlo dříve, než by „to schytaly“.

Informace o nové střele se v severokorejských médiích poprvé objevily v únoru 2023 při oslavách výročí založení severokorejské armády. Její test pak Severní Korea provedla 13. dubna 2023, přičemž dopadl úspěšně. Raketa tehdy přeletěla přes Japonsko, což přitom vyvolalo veliký poplach. Kvůli severokorejským raketovým a jaderným testům Japonsko silně zbrojí – i když nejen kvůli nim se rozhodlo nakoupit třeba 400 střel BGM-109 Tomahawk.

Na raketě může být i více hlavic

O Severokorejské raketě je k dispozici jen velmi omezené množství informací, ale například je známo, že je třístupňová, kdežto její dolet je neznámý – ale protože je označována jako mezikontinentální, musí být větší než 5 500 kilometrů, a pravděpodobně je i výrazně delší. Raketa je zhruba 25 metrů dlouhá a její hmotnost bude 55 až 60 tun. Není však jasné, jestli nese jenom jednu hlavici, ale může využívat i návratové vozidlo MIRV s více hlavicemi.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Raketa je přepravována na velkém kolovém přepravníku, což samozřejmě znesnadňuje její lokalizaci a případné zneškodnění. Díky své konstrukci navíc nebude potřebovat ani mnoho doprovodných vozidel a personálu. Kolik jich Severokorejci mají nebo jsou schopni v nejbližší době vyrobit, jasné není, ale ve výzbroji mají již i mezikontinentální rakety Hwasong-17 s doletem přes 13 tisíc kilometrů, či Hwasong-15 s o něco menším dosahem.

Odpal rakety Hwasong-18

Proč Severní Korea tak intenzivně vyvíjí rakety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články