Severní Korea míří do vesmíru: chce vlastní satelity, aby „viděla“ na nepřátele stejně jako Amerika. Testy už úspěšné proběhly

Kim Čong-un má mnohem větší ambice, než jaké dokáže Amerika „zkrotit“. Brzy by se na ni tak mohl podívat zblízka, reakce na sebe zřejmě nenechá čekat.

Severní Korea chce satelit ve vesmíru i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Severní Korea v posledních letech vybudovala značný jaderný arzenál a dle všeho zmenšila hlavice natolik, že je dokáže umístit na balistické rakety. Těch přitom vyvinula celou škálu, a to včetně mezikontinentálních, což jí umožňuje například zaútočit na kteroukoliv část Spojených států. V dalším kroku se nyní chystá lepší zaměřování cílů, k čemuž chce vybudovat vlastní satelitní síť na oběžné dráze Země.

Závěrečný test před vypuštěním družice

V druhé polovině prosince 2022 měli severokorejští vědci otestovat zařízení pro budoucí špionážní družici, která by měla operovat ve vesmíru. Podle tvrzení severokorejských médií testovací zařízení vyletělo ze startovací plochy družic Sohae do výšky 500 kilometrů. Jeho součástí měla být panoramatická kamera s rozlišením 20 metrů, multispektrální kamery, videovysílač a další zařízení. Jednat se přitom mělo o závěrečný test.

Kdy Severokorejci první špionážní satelit do vesmíru dostanou není v tuto chvíli jasné, ale dá se předpokládat, že otálet příliš nebudou. Zatím si ale asi nikdo nedokáže představit, že budou disponovat tak vyspělou technologií jakou mají k dispozici třeba Spojené státy, které mj. plánují pokrýt celou Zemi obrannou „sítí“. Vlastní družice může být Severokorejcům velmi prospěšná, budou totiž schopni pozorovat svého potenciálního soupeře a v případě útoku lépe zaměřovat své střely.

Data ze satelitů může poskytnout Čína i Rusko

V případě nějakého konfliktu však Severní Korea mohla mít teoreticky přístup k datům z ruských nebo i čínských satelitů, u obou zemí vyšla spolupráce najevo v některých směrech už dávno. Kdyby tedy byla země napadena, mohla by jí Čína poskytnout data v rámci smlouvy o vzájemné obraně. Severokorejský režim si ovšem dle všeho uvědomuje, že by byl v tuto chvíli nejspíše zcela závislý na vůli Moskvy a Pekingu, pročež si chce uvolnit ruce.

Severní Korea provedla v posledních měsících řadu testů balistických raket, a spekuluje se vedou také o tom, že by mohla provést i test jaderný. Podle analytiků se tím na sebe snaží severokorejský režim upoutat pozornost a vynutit si zmírnění sankcí poškozujících jeho pošramocenou ekonomiku. Po několika letech, kdy se americká i jihokorejská administrativa snažila se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem domluvit, zaujaly země tvrdší postoj. Chystají i rozsáhlá cvičení, v nichž ukazují sílu zejména Spojené státy, a Japonsko zase nákup střel BGM-109 Tomahawk.

Jak dlouho bude Severní Koreji trvat vybudovat špionážní satelitní síť?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články