Ukrajinský ministr a novináři pod palbou. Situace na ukrajinských hranicích eskalovala ke vstupu ruských vojsk

Napětí na rusko-ukrajinské hranici trvá již osm let, ale nyní je největší od roku 2015. Západní státy varovaly, že se Rusko pravděpodobně chystá k vojenské akci. K té skutečně došlo.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli ještě před několika dny ruská vláda tvrdila, že začíná stahovat část z asi 190 tisíc vojáků, kteří jsou i se zásobami a dalším vybavení umístěni blízko ukrajinské hranice nebo již na ukrajinském území, vše napovídá opaku. Během třetího týdne se situace v oblasti značně zhoršila a na linii mezi Ukrajinou a separatistickými oblastmi se střílí. Obě strany se obviňovaly, že příměří porušuje ta druhá.

Přestřelky jsou stále častější, ruská „mírová“ mise realitou

Faktem zůstává, že jestliže ještě před několika dny se zde přestřelky děly spíše sporadicky, nyní jsou běžnou součástí života. Například pozorovatelé OBSE hlásili, že zaznamenali kolem dvou tisíc porušení příměří. Ukrajina tvrdí, že střelbu provokovali ozbrojenci separatistických republik. Ti naopak říkají, že jen odpovídali na palbu z ukrajinských pozic. V každém případě se ruská mírová mise stává realitou.

O to, jak je zde situace složitá, se o víkendu přesvědčil i ukrajinský ministr vnitra Denis Monastyrskij, který si byl se skupinou novinářů prohlédnout pozice ukrajinských sil. Minometné granáty podle záběrů, které pořídil reportér Rádia Svobodná Evropa, dopadaly nedaleko skupiny. Ta se musela dát na rychlý úprk.

Na videu je dokonce vidět, že když přilétají granáty, zavelí vojáci, doprovázející skupinu, k zemi. Jeden z nich přímo ministra zalehne, aby ho svým tělem chránil před možnými střepinami. Skupina nakonec najde úkryt v nedalekém přístřešku a pak oblast, aniž by byl někdo zraněn, opustí.

Z Doněcka a Luhanska se evakuuje

Separatistické republiky naopak rozhodly, že z oblasti evakuují civilní obyvatele, aby je chránily před údajným ukrajinským útokem. Do Ruska tak má zamířit až 700 tisíc lidí, ruská vláda jim dá finanční pomoc 10 tisíc rublů (2 800 korun). Představitelé oblastí také vyhlásili mobilizaci. Ukrajinská armáda opakovaně ujišťuje, že nezaútočí. Je si vědoma toho, že by to byla jen záminka k ruskému útoku.

Evacuation of Donetsk by Russia

Zveřejnil(a) Petro Schturyn dne Pátek 18. února 2022

Ten byl podle představitelů západních zemí a rozvědek stále pravděpodobnější. Ruští vojáci byli připraveni a velitelé dostali informaci, aby očekávali patřičné rozkazy. Ruská strana ale tvrdila, že je to lživé tvrzení. Každopádně ačkoli oznámila stažení některých vojáků, došlo ve skutečnosti k invazi na ukrajinské území, kdy se ruské jednotky přiblížily ke kontaktní linii.

Na cvičení, které mělo skončit, zůstává asi 30 tisíc ruských vojáků v Bělorusku, v oblastech hraničících s Ukrajinou. V Černém moři také probíhá rozsáhlé cvičení námořnictva. České ministerstvo zahraničí důrazně varovalo před cestami na Ukrajinu, protože riziko střetu je velmi vysoké. Západní státy hrozí Rusku velmi razantními ekonomickými sankcemi.

Jak moc je reálná možnost války mezi Ruskem a Ukrajinou?

Zdroj: Washingtonpost

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články