Sloni jsou lepší hledači výbušnin než psi: správně určí přes 98 % případů a téměř je nelze zmást, v Africe tak objevují minová pole

Ačkoliv je detekce min a výbušnin velmi obtížná, ukázali se sloni jako jejich nejlepší hledači ze všech. Svými schopnostmi překonají psy i různé přístroje.

Sloní chobot i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Zjistit přítomnost výbušnin je v mnoha případech klíčové, vojáci nebo policisté tak odhalují například zaminované území, bombu v budově apod. V mnoha případech je to velmi obtížné a jako jeden z nejlepších detektorů se ukázala speciálně vycvičená zvířata, která dokáží výbušninu vyčmuchat. Typicky k tomu přitom slouží psi (a nahradit je nelze), ale testy ukazují, že ještě lepší mohou být sloni, jejichž choboty jsou citlivé podobně jako psí čumák.

Afričtí sloni se vyhýbají minám

Že dokáží tato několikatunová zvířata odhalit výbušniny si lidé všimli někdy kolem roku 2002, kdy skončily boje v jihoafrické Angole. Po dlouhotrvajícím konfliktu zůstala zaminovaná rozsáhlá území, jimž se sloni začali velmi účinně vyhýbat. Ukázalo se, že díky svému dobrému čichu a vysoké inteligenci vědí, jaká území jsou zaminovaná, a že do nich nesmí vstupovat. Netrvalo dlouho a jejich schopnosti začaly být zkoumány.

Slon na vojenském letišti v Indii za druhé světové války iZdroj fotografie: Public Domain
Slon na vojenském letišti v Indii za druhé světové války (miny ale nehledal)

Pentagon dal v roce 2016 agentuře DARPA peníze, aby otestovala, jak si sloni ve vyhledávání různých výbušnin povedou. Výsledky byly více než uspokojující, ze 74 testovacích vzorků dokázali sloni svým čichem správně určit 73. Když se je vědci pokusili zmást různými přidanými pachy v okolí, například benzínem nebo čajem, byly výsledky ještě lepší. Sloni se nezmýlili ani jednou a ukázalo se, že jsou mnohem lepší než běžně používaní psi.

Problémem slonů je jejich velikost

Teoreticky lze uvažovat, že by sloni mohli pomáhat třeba při odhalování minového pole. Jejich trénink by nebyl problém, lidé je využívají k různým činnostem po staletí, a to i k vojenským účelům. Horší je to nicméně s jejich přepravou. Dostat na nějaké místo jednotku se psem je jednoduché, stačí obyčejné auto; s několikatunovým slonem je to ale obtížnější. Pes se navíc na bojišti nebo v jeho blízkosti snadno skryje, což u slona nepřipadá v úvahu. A stejně tak by neprošla ani přítomnost slonů v letištní hale.

Třeba ve válce je tak jejich nasazení nemožné, třeba ve zmíněné Africe ale mohou s odhalováním min pomáhat. A smysl má pokračovat i ve výzkumu, při úrovni současné vědy by vědci mohli sestrojit přístroj, který by snad dokázal napodobit schopnosti sloního čichu. Takový přístroj by mohl být třeba na letištích, kde by dokázal analyzovat i pachy vycházející ze zavazadel, ale velké uplatnění by měl pochopitelně i ve válečných oblastech.

Testy sloního čichu

Jak byste využili takových schopností slonů?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články