Speciální jednotky, s nimiž nepřátelé raději odmítají bojovat a hned vyklízí pole: dvě pochází z Evropy a mají i českou výzbroj

Téměř každé ozbrojené síly světa mají nějaké speciální jednotky. Zvučného jména však dosáhly jen některé a nepřítel se s nimi ani nechce utkávat.

Výcvik GING i Zdroj fotografie: Uživatel Domenjod / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Součástí armád, případně jiných ozbrojených složek, bývají i malé jednotky s moderní výzbrojí a neuvěřitelným výcvikem. Obvykle jsou nasazovány na speciální operace, v nichž by běžní vojáci téměř jistě selhali. Jejich členy se mohou stát jen ti nejlepší z nejlepších, ale musí počítat se značně rizikovou a namáhavou prací. Několik jednotek světa si vybudovalo opravdovou reputaci a jejich nepřátelé z nich mají oprávněné obavy. Tohle je pětice těch asi nejznámějších speciálních jednotek světa.

Francouzská GIGN

Speciální jednotka spadá pod francouzské četnictvo, které je sice součástí ozbrojených sil, ale v jurisdikci ho má ministerstvo vnitra. Založena byla v roce 1973 a v současnosti ji tvoří asi tisícovka členů. Jejich úkolem je především boj proti terorismu, záchrana rukojmích, ochrana významných osob nebo ambasád, ale i boj proti organizovanému zločinu. Členy jednotky jsou specialisté na seskoky padákem, potápění, odstřelování i další. Francouzská jednotka GIGN má špičkovou výzbroj, mezi níž patří i české útočné pušky CZ BREN 2.

Američtí Navy SEALs

Jde o speciální síly amerického námořnictva a v posledních letech jsou zapojeny hlavně do boje s terorismem. K jejich úkolům ale patří i provádění preventivních úderů, záchrana rukojmích po celém světě, nebo i dopadávání a likvidace zájmových osob. Mnohé z jejich operací jsou tajné a nelze o nich získat informace, ale mezi nejznámější patří likvidace Usáma bin Ládina. A protože jde o jednotku námořnictva, musí být její členové specialisté i na potápění a podvodní demoliční práce.

Izraelský Shayetet 13

Speciální jednotka patří pod izraelské námořnictvo a vznikla již v roce 1949, přičemž se většiny konfliktů účastnila s velmi dobrými výsledky. Jejím úkolem je provádění invazních operací z moře, boj proti terorismu, sabotáž, shromažďování zpravodajských informací nebo záchrana rukojmích. Patří k přísně utajovaným jednotkám, o jejichž činnosti není příliš známo, ale byla například zapletena do zásahu na palubě turecké lodi Mavi Marmara, kdy zahynulo 9 aktivistů, jejichž cílem bylo prolomit blokádu do Gazy.

Shayetet 13 iZdroj fotografie: Izraelské námořnictvo / Creative Commons / CC BY-SA
Členové Shayetet 13

Ruské SPECNAZ

Nejde o jedinou jednotku, ale o speciální síly Ruské federace, které spadají buď pod armádu, námořnictvo nebo GRU. Za úkol mívají různé druhy operací – od záškodnických na území nepřítele, přes likvidaci některých osob, až po boj proti terorismu a záchranu rukojmích. Ruské SPECNAZ jsou známé hlavně fyzickými nároky na uchazeče a důrazem na boj zblízka. Většina jejich operací je tajná a s různými výsledky se účastní i současného konfliktu na Ukrajině.

Britské SAS

Jedna z nejstarších a nejuznávanějších speciální jednotek světa spadá pod britskou armádu. Její základ položil roku 1941 David Stirling svými operacemi na severoafrickém bojišti. Po válce se SAS změnila ve sbor, jehož úkolem byl a dodnes je boj proti terorismu, záchrana rukojmích, operace v týlu nepřítele, sběr zpravodajských informací, výcvik povstaleckých jednotek a řada dalšího. Některé západní jednotky při svém „zrodu“ přejímaly zkušenosti právě od SAS a dnes s nimi trénují i čeští speciálové.

Jaké speciální jednotky patří k nejlepším?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru