Jak zemřel Usáma bin Ládin? Řada informací o jeho zabití stále podléhá utajení

Útok 11. září 2001 znamenal pro Američany šok, a tak žádali, aby vláda dopadla hlavního organizátora. Vypátrat ho a zabít trvalo bezmála deset let.

i Zdroj fotografie: Hamid Mir / Wikimedia Commons / CC BY
                   

V roce 2021 si Spojené státy připomínaly dvě výročí. První bylo 20 let od útoku 11. září na newyorská Dvojčata a Pentagon provedený teroristy organizace al-Káida vedené Usámou bin Ládinem. A také to bylo deset let od doby, co se ho americkým speciálním jednotkám podařilo dopadnout a zabít. Proto o události vznikl i film Odhalení: Hon na Usámu bin Ládina. Autoři Clifford Chanin a Jessica Chen přiznali, že natočit ho nebylo jednoduché.

Komplex byl téměř jako pevnost

Poté, co Američané zaútočili na Afghánistán, kde se většina předních představitelů al-Káidy ukrývala, našel vůdce organizace útočiště v Pákistánu, v usedlosti u města Abbottabad. Američané po něm pátrali dlouhou dobu a nakonec dostali informace, kde může být. Místo pečlivě sledovali a zjišťovali informace. Komplex byl obehnán vysokou zdí, nikdo v něm nepoužíval internet nebo telefon. Obyvatelé i své odpadky spalovali v areálu.

iZdroj fotografie: Sajjad Ali Qureshi / Creative Commons / CC BY

Když Američané nabyli přesvědčení, že tam vůdce teroristů je, naplánovali útok. Chanin uvedl, že při rozhovorech s lidmi, kteří vše plánovali a pak operaci provedli, se dozvěděli, že vlastně neexistovala stoprocentní záruka, že tam vůdce teroristů je. Ale všechny zpravodajské informace o tom svědčily. Proto se také operace na území Pákistánu, který o ní nic nevěděl, uskutečnila. Členové SEAL Team Six zde vůdce al-Káidy nakonec 2. května 2011 zastřelili.

Mnohé je stále tajné

Autorům filmu se podařilo získat řadu unikátních rozhovorů – nejen s vládními činiteli, ale i s organizátory nebo mužem, který měl Usámu bin Ládina zabít. Autoři spolupracovali i se zpravodajskými agenturami a dalšími organizacemi. Prý v nich našli ochotné lidi, kteří byli pro se o informace podělit s veřejností. Problémem bylo, že mnohé z informací, které byly zajímavé, bylo stále tajných. Proto se tito spolupracovníci snažili být i jakýmisi obhájci a prosadit zveřejnění informací očištěných od citlivých údajů.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

K bydlišti nejslavnějšího teroristy dovedli americké zpravodajce kurýři, kteří si 90 minut před dosažením cíle vypínali mobilní telefony. Dům se natolik odlišoval, že vzbudil pozornost. Byl rozsáhlý a obyvatelé nenavazovali kontakty s místními, ti je považovali za pašeráky. Z hlediska bezpečnosti bylo obydlí na velmi vysoké úrovni.

Zajímavé bylo i vyprávění vojáků, kteří se vydali do Pákistánu vůdce teroristů zneškodnit. Ti sami přiznávali, že to nebylo jen na nich. Celá akce trvala čtyři hodiny, ale samotná operace na zemi jen kolem 40 minut. Většinu času zabrala cesta, během níž se jen vezli. Vše bylo na pilotech. Do akce USA nasadily speciální vrtulníky, které mají nižší úroveň hluku a sníženou možnost zaměření.

Seal Team Six 😉

Zveřejnil(a) Elitarni dne Čtvrtek 24. března 2016

Autoři filmu přiznali, že točili i proto, aby události připomněli především dnešní mladé generaci. Protože od útoku na Dvojčata a Pentagon uplynulo již 20 let, mnozí mladí lidé si to vlastně ani nepamatují. Stejně tak i dopadení Usámy bin Ládina je vlastně pro dnešní středoškoláky historie, kterou možná zaznamenali někdy v dětství. Proto film, ale i muzeum, které existuje, mají tyto události připomínat.

Které informace o 11. září a Usáma bin Ládinovi ještě veřejnost podle vás nezná?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články