Video: touha získat švédský tank Stridsvagn 122 může být tak veliká, že útočník obětuje 2 vozidla BREM-1, i když vlastně pro nic

Západní tanky ty sovětské a ruské v mnoha ohledech převyšují. Z jejich zachovalých vraků se proto mohou chtít ruští konstruktéři mnohému přiučit.

Leopard 2A5 švédská modifikace Stridsvagn 122 i Zdroj fotografie: Uživatel Jorchr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Je všeobecně uznávanou skutečností, že moderní západní tanky jsou lepší než ty východní, a v boji tváří v tvář mají větší pravděpodobnost zvítězit. Není proto překvapením, že se ruská armáda snaží všemi možnými způsoby dostat k co nejméně poškozeným vrakům západních obrněnců. Její specialisté se z jejich konstrukce těchto mohou nejen poučit, ale i na nich odhalit slabiny, což může vojákům pomoci v jejich ničení v nějakém budoucím střetu.

Odtahovací vozidla jsou snadným cílem

Jak důležitý může být i poničený – ale zachovalý – západní tank, dokládá i video pod tímto článkem. Ruští vojáci se dostali k opuštěnému a poničenému Stridsvagn 122, což je švédská úprava německého obrněnce Leopard 2A5. Poslali pro něj dvojici vyprošťovacích vozidel BREM-1, uvádí MilIn, aby ho z bojové oblasti odtáhla do týlu. Neunikla ovšem pozornosti dronů, které s nimi udělaly doslova krátký proces.

Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Opravárenské a vyprošťovací vozidlo BREM-1

Záběry ukazují, jak dvojice BREM-1 ukořistěný tank táhne – zajímavostí mohou být otevřené poklopy v zadní části věže. Nejspíše totiž explodovala alespoň část uložené munice, ale tanku to věž neutrhlo, pouze otevřelo poklopy, zatímco exploze směřovala ven. Drony si přitom ruskou techniku vychutnaly – operátor se nejprve rozhlédl, a až pak narazil do zadní části BREM-1. Prioritně znehybnil vozidlo v čele, poté i druhé. Osádkám se nicméně podařilo utéct.

Švédové Leopard 2A5 značně zesílili

Stridsvagn 122 je tank z výzbroje švédské armády a od Leopardu 2A5 se v některých ohledech liší. Military-History uvádí, že je vybaven modulárním kompozitním pancířem, takže je mnohem odolnější, a to hlavně proti přenosným protitankovým zbraním. S nepřítelem je jeho čtyřčlenná osádka schopna vést boj na vzdálenost 4 kilometrů, zatímco systém řízení palby je schopen zaměřit více cílů, díky čemuž může tank bojovat s více soupeři najednou.

Vojáci ve válce mají strach

Video: kazetová munice dokáže odrazit celý útok pěšáků, a to stačí pouze několik amerických granátů M864

BREM-1 je zase obrněné opravárenské a vyprošťovací vozidlo postavené na podvozku tanku T-72, uvádí MilitaryToday. Z tanku byla odstraněna věž a došlo k namontování nového vybavení, třeba radlice, jeřábu nebo navijáku. Vozidlo má tříčlennou osádku a v radě zemí slouží k vyprošťování a odtahování obrněné techniky, přičemž utáhne až 50 tun. Osádka má také svářecí vybavení, ale vozidlo je značně multifunkční – lze ho použít i k výkopovým pracím.

Vozidla BREM-1 zkoušejí získat poničený Stridsvagn 122

Jak důležité může být pro ruskou armádu získat takový západní tank?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články