Detailní pohled na strukturu ruského opevnění: Surovikinova linie je překvapivě promyšlená a komplikovaná na dobytí

NÁZOR: Ruské opevnění na jihu Ukrajiny je velmi sofistikované, vojáci si na něm dali velmi záležet. Mnohé zákopy navíc znemožňují Ukrajincům účinný průzkum drony.

Ukrajinští vojáci v zákopu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruská armáda tušila již koncem roku 2022, že se Ukrajinci někdy pokusí o ofenzivu s cílem osvobodit okupovaná území. Vybudovala proto linie zákopů, bunkrů a opevnění někdy nazývaných Surovikinova linie. Jde přitom o celý komplex hloubkové obrany, jímž se útočník musí prokousat. V jeho čele jsou minová pole, pak protitankové překážky, a nakonec zákopy. Zkušenosti z bojů a průzkum přitom ukazují, že si Rusové dali na jeho budování záležet.

Zjistit informace o zákopech je obtížné

Server MilIn například popsal zákopové linie v oblasti Robotyne a Novoprokoivky v Záporožské oblasti, na něž ukrajinská armáda útočí již od začátku léta letošního roku. Jde o velmi komplikovaný systém, jehož úkolem je nejen chránit ruské vojáky před dělostřelectvem a útočícími jednotkami, ale pokud možno, má co nejvíce ztížit průzkum za pomoci dronů, a tím útočníkům znemožnit, aby zjistili, co na ně čeká. V mnoha případech to funguje skvěle, získat relevantní informace o všech nástrahách je totiž velmi obtížné.

Bunkry v ruské obranné linii iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Bunkry v ruské obranné linii

Když Ukrajinci chtějí zjistit přístupové trasy, znamená to dlouhodobé pozorování pohybu jednotek. Některé cesty mohou být zřejmé, jiné naopak skryté, a další jenom návnada s cílem přilákat palbu na bezcenný cíl. Ještě obtížnější je ale odhalit nepřátelské bunkry – vodítkem však mohou být přerušené linie zákopů. Bunkry přitom mají střechu a jsou zasypané zeminou, navíc mohou už mít nějaký porost, a dokonale tak splývají s okolím. Vyřadit je pak dokáže jen přímý dělostřelecký zásah, jinak jsou v nich vojáci v bezpečí a skrytí před průzkumem.

Zákopy se místy mění v tunely

Rusové se alespoň v tomto směru poučili a už vědí, že mohou hrát stovky průzkumných nepřátelských dronů v jejich neprospěch. Začali proto mnohé zákopy přerývat a dokáží je buď zcela skrýt, nebo alespoň zamezit tomu, aby průzkum zjistil, kolik v nich je vojáků a co dělají. Překrytí také znemožňuje shazování malých pum z dronů, potažmo nejsou účinné. Podle poznatků Ukrajinců jsou pak některé zákopové systémy dokonce spojeny tunely, v nichž se dokáží jednotky i zásoby přesunovat tam a zpět bez toho, aby je bylo možné odhalit.

Překryté zákopy jsou jakési tunely iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Překryté zákopy jsou jakési tunely

Jedním ze způsobů, jak získat informace, je identifikovat vstupní a výstupní body, což ale vůbec není jednoduché – často jsou totiž velice dobře skryté. Rusové pak dokonce někde udělali tunelové systémy dvoupatrové. Jediné, co na ně funguje, je intenzivní dělostřelecká palba, která je dokáže částečně rozbít a obránce ochromit. Následovat pak musí útok malých pěchotních oddílů, aby zákopy vyčistily doslova metr po metru. Před tím však musí překonat početná minová pole a pohybovat se rozptýleně kvůli dělostřelecké a minometné palbě.

Ukrajinská jednotka v zákopu

Video přímo z helmy: obsazování ruského zákopu může místy vypadat jako z apokalypsy, nic než spoušť a létající granáty

Některé zákopové linie již Ukrajinci postupně obsadili, ale postup je pomalý, někde téměř neznatelný, protože se Rusové mohou jenom stáhnout o pár set metrů dále do jiných zákopů. Portál Meduza pak přišel s informací, že obsazené zákopové linie teď úspěšně využívají Ukrajinci. Stačilo je trochu poupravit a brání se v nich pokusům o ruské protiútoky, díky čemuž má pak agresor vysoké ztráty a obvykle není úspěšný.

Zákopy v oblasti Záporoží

Jak nejlépe dobývat skryté zákopy? Existuje lepší taktika, než jakou volí Ukrajinci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články