Video: moderní ruský tank T-80BV byl zničen dělostřelectvem, a to ho ani přímo nezasáhlo. Výbuch munice pak dílo dokonal

Ačkoli mají tanky velmi silný pancíř, může pro ně být dělostřelectvo smrtelné, i když ho přímo nezasáhne. Projektil je totiž natolik silný, že svůj účel stejně splní.

Ruský tank T-80BV i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commos / CC BY-SA
                   

Hlavní bitevní tanky jsou na bojišti i přes svou relativně solidní ochranu stále více zranitelné. K jejich zničení přitom nemusí nutně posloužit protitankové projektily z jiných tanků, ale ani různé řízené protitankové střely. Velikou hrozbou jsou drony, ovšem co si možná neuvědomuje každý, tak i těžké dělostřelectvo. To ačkoliv nemůže na dlouhé vzdálenosti tank zaměřit (i když existují výjimky), dokáže ho zničit i běžným explozivním střelivem, ať už ho zasáhne přímo nebo dopadne v jeho blízkosti. A někdy je to „totální K.O.“, ukazuje video níže.

Tanku nepomůže ani přídavné pancéřování

Jak moc je dělostřelecká palba pro takový obrněnec nebezpečná, dokládá video pod článkem, na němž je vidět osud tanku T-80BV. V ruských ozbrojených silách patří k těm modernějším, i když ne zcela nejlepším, a přesto nedokázal dělostřeleckému úderu odolat. Oheň musel být nejspíše velmi intenzivní (asi následkem výbuchu munice), protože vojáci, kteří video pořídli, dokonce mluvili o tavícím se pancéřování, ale to je pravděpodobně nesmysl – tak vysokých teplot totiž oheň ani po vzplanutí munice nejspíše dosáhnout nemohl.

Odpálení střely GLSDB

Rusům může na Ukrajině pěkně zatopit nová raketa pro M142 HIMARS s dosahem až 160 km. A mohou jí být statisíce kusů

Jak uvádí WeaponSystems, pancíř tanku T-80BV je kompozitní s keramickými vložkami, takže by měla být jeho odolnost až 650 milimetrů RHAe, ale záleží samozřejmě na místě zásahu. Vedle toho je doplněn reaktivním pancéřováním Kontakt-1 složeným z 220 bloků, které pokrývají hlavně přední části, ale poskytují ochranu jenom proti kumulativním hlavicím. Takže pokud přímo na tanku nebo v jeho blízkosti exploduje dělostřelecký granát ráže 152 mm nebo 155 mm, jedná se o tak obrovskou sílu, že prakticky nebudou mít žádný efekt.

Na zničení stačí i obyčejný projektil

Jaký účinek bude mít dělostřelecká munice na tank, záleží i na tom, jaký druh projektilu ho zasáhne, ale ke zničení stačí i standardní. Wikipedia uvádí, že třeba americký projektil M795 ráže 155 milimetrů v sobě má 10,8 kilogramů explozivní směsi, takže je detonace natolik silná, že dokáže tank zničit, případně alespoň vážně poškodit. A když dělostřelci použijí speciální samonaváděcí protitankovou munici, třeba SMArt 155, projede i tankem T-90 jako máslem. V oblasti si navíc cíl nejenže sama najde, ale útočí seshora, kde je ochrana nejslabší.

I když tank T-80BV vznikl již v roce 1985 a existuje jeho modernější verze BVM, jde stále o velmi účinnou a obávanou zbraň. Vyzbrojen je běžným sovětským, respektive ruským kanonem ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně s možností používat řízené protitankové střely. K jeho obsluze jsou pak díky automatickému nabíjení potřeba jenom 3 vojáci, a vybaven je plynovou turbínou, což mu umožňuje dosahovat rychlosti 70 km/h, uvádí ArmyRecognition.

Hořící tank T-80BV po zásahu dělostřelectvem

Co podle vás udělá s tankem zásah těžkého dělostřeleckého granátu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články