Unikátní video: v tajném bunkru AČR, kde sídlí centrum protivzdušné obrany, jemuž neunikne jediný letoun na české obloze

Jak to vypadá v bunkru, v němž sídlí centrum protivzdušné obrany, ukazuje video, které není snadní pořídit. Armáda to nicméně v omezeném rozsahu umožnila.

Cvičení protivzdušné obrany Clear Sky i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
                   

Česká armáda má i centrum, z něhož střeží celý vzdušný prostor našeho státu a koordinuje akce na jeho ochranu. Dostat se do něj není snadné, protože je utajované i jeho umístění. Sídlí v něm 261. středisko řízení a uvědomování spadající pod 26. pluk velení, a také řízení a průzkumu Vzdušných sil Armády České republiky. Youtuberovi Janu Hankovi se do něj podařilo dostat a unikátní video z jeho návštěvy lze vidět pod článkem.

Bunkr protivzdušné obrany komunikuje s NATO

Jaká přesně je lokalita bunkru, z něhož je protivzdušná obrana českého státu řízena, se z videa samozřejmě nedozvíte, ačkoliv třeba oficiální sídlo má 261. středisko řízení a uvědomování v obci Hlavenec ve Středočeském kraji, jak uvádí Wikipedie. Záběry z videa přitom dokazují, že je bunkr střediska silně zabezpečený, a nikdo si nesmí vzít dovnitř ani mobilní telefon, záznamové zařízení nebo další věci, tedy samozřejmě s výjimkou těch schválených. Celé centrum se asi nepřekvapivě nachází pod zemí, aby bylo schopno odolat případnému útoku.

Obrazovka řídícího střediska protivzdušné obrany iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Obrazovka řídícího střediska protivzdušné obrany

Srdcem bunkru je řídící středisko, které pracuje nepřetržitě24 hodin denně, a propojené je s integrovanou obranou všech zemí NATO. K tomu portál NATO uvádí, že tzv. NATINAMDS je integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana, potažmo jde o síť vzájemně propojených národních a aliančních systémů složených ze senzorů, prostředků velení a řízení, a nakonec i zbraňových systémů. České centrum má na přístrojích a obrazovkách přehled o všech letounech, které přilétají do vzdušného prostoru ČR nebo někde u nás odstartovaly.

Obsluhu tvoří vycvičení specialisté

Řídící centrum je plné obrazovek, takže obsluha vidí, co se nad celým územím děje. Lidé, kteří v něm pracují, jsou pouze profesionálové, a aby získali všechny potřebné dovednosti, trvá to několik let. V roce 2023 se mimochodem účastnili unikátního cvičení Clear Sky všech prvků integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany, uvádí na svých stránkách AČR. Na tom trénovali nejen vlastní střežení a zásahy, ale museli se také vypořádat třeba s výpadkem elektrické energie, znečištěním zdroje vody nebo s útokem hackera.

Chodba podzemního města pod Pekingem

Největší úkryt světa leží pod Pekingem už 40 let. Kapacitu měl až pro 6 milionů lidí a nahlédnout do něj umožňuje video

I youtuber Hanko dostal možnost vyzkoušet si, jak to vypadá, když dojde k nějaké nečekané události a ve vzdušném prostoru se ocitne letoun, který neodpovídá na výzvy dispečerů. Na simulátoru k takovému objektu vyslal bojové letouny Saab Jas-39 Gripen ze základny v Čáslavi, aby ho zkontrolovaly, i když ve skutečnosti stíhačky nikam neletěly. S piloty celou dobu udržoval spojení a říkal jim, co mají dělat. K tomu je třeba znát celou řadu pokynů a bez pomoci to laik rozhodně nezvládne. Jedná se každopádně i velmi unikátní záběry.

Tajný bunkr, z něhož AČR řídí protivzdušnou obranu

Jak dobře podle vás česká armáda střeží vzdušný prostor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články