Video: ukrajinský tank T-64BM Bulat odolal hned 2 zásahům ruských sebevražedných dronů

Sebevražedné drony jsou schopné zničit tank jediným úderem, ale záleží také na tom, kde a jak ho trefí. Třeba ukrajinský T-64BM „nesundaly“ ani dva.

Ukrajinský tank T-64BM i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

O účinnosti sebevražedných dronů proti obrněné technice, tedy včetně hlavních bitevních tanků, dnes snad nikdo nepochybuje. Válka na Ukrajině ukázala, že si poradí i s těmi nejsilnějšími protivníky, a nemusí se jednat ani o drony speciálně vyrobené pro vojenské účely, zvládají to totiž i ty improvizované s nějakou menší hlavicí. A ačkoliv by se to mohlo z některých záběrů na sociálních sítích zdát, neznamená to, že každý zásah dronem přechází v úspěšné zničení cíle. Stejně jako v případě ukrajinského tanku T-64, jak upozornil TheDeadDistrict na X (Twitteru), přičemž video zasaženého obrněnce je vidět níže.

Ukrajinský tank T-64 trefila dvojice dronů

Dobrým příkladem, že může tank útok dronem přežít, je ukrajinský T-64BM Bulat z videa pod tímto článkem. Zasáhl ho ne jeden, ale hned dva bezpilotní letouny, uvádí MilIn, ale není řečeno, o jaké typy se jedná – ruští vojáci však mohli použít známé ZALA Lancet vyráběné v Rusku ve velkých počtech. Jejich základní verze má hlavici o hmotnosti 3 kilogramy a je schopná prorazit pancíř jakéhokoliv tanku, což v praxi opakovaně prokázala.

Průzkumný dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
Ruský dron ZALA Lancet

Na videu je sice vidět pouze jediný zásah a vypadá celkem hrozivě, potažmo ho doprovázela silná exploze. Ve skutečnosti byl ale tank zasažen hned dvěma drony. S jedním se operátor trefil do motorového prostoru – ze záběrů po útoku je zřejmé, že exploze kumulativní hlavice pronikla pod mírným úhlem zespoda nahoru, a vyšla nakonec ven a poškodila chladič. Tank ale i přes to dokázal pokračovat v jízdě. Druhý dron pak zasáhl věž, ovšem do reaktivního pancéřování, jehož bloky si dokázaly s kumulativní hlavicí poradit.

Ukrajinci tank hluboce modernizovali

Tank T-64BM je Ukrajinou hluboce modernizovaná verze T-64B, a MilitaryToday uvádí, že ji ukrajinská armáda poprvé dostala v roce 2005. Dobře známý T-64 byl přitom prvním sovětským tankem, který byl vybaven dělem s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů a automatickým nabíječem. Pancéřování T-64BM je pak sice o něco slabší než u pozdějších sovětských nebo ruských tanků, ale ne zase tak výrazně. Proti kumulativní hlavici má například věž odolnost až 575 milimetrů RHAe, a podvozek pak 500 milimetrů RHAe.

Protitanková mina TM-62M

Video: někdy nezničí ruský tank T-72 ani dvě miny po sobě; a i když ho zvládnou vyřadit, může jeho osádka bez zranění přežít

Odolnost tanku zvyšují na mnoha místech bloky reaktivního pancéřování Nizh – jde o velmi účinné ERA se schopnostmi údajně lepšími než má ruský Kontakt-5. Při zásahu bloku reaktivního pancíře exploduje uvnitř uložená výbušnina, která obvykle odpaluje kovové destičky – konstrukce se podle typu různými způsoby liší. To dokáže oslabit účinek kumulativní hlavice, ale Nizh i některé další typy jsou účinné i proti tandemovým hlavicím nebo dokonce APFSDS. A evidentně se dokáže dobrý reaktivní pancíř úspěšně prosadit i proti dronu.

Ukrajinský T-64BM přežil útok drony

Měla osádka T-64BM jenom štěstí, nebo je tank opravdu tak odolný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články