Video: ačkoliv je ruský tank T-90M mimořádně odolný, jediný granát vhozený přímo dovnitř je pro něj devastující

Když exploduje uvnitř tanku granát, s velkou pravděpodobností se vznítí v něm uložená munice, následkem čehož je obrněnec úplně na odpis.

Zničený ruský T-90M i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
                   

V bojových situacích se často stává, že dojde k poškození techniky, z níž musí osádka utéci (tedy pokud má vůbec šanci). Ale ne vždy je způsobená škoda tak veliká, takže se může stát, že bude obrněnec jako tank, bojové vozidlo pěchoty nebo třeba obrněný transportér po několika desítkách hodin v servisu opět pojízdný a bojeschopný. Bojující strany se proto snaží techniku často dorazit, aby ji už nepřítel nemohl opětovně používat.

Granát, který nejspíše odpálil munici

Situaci, kdy nepojízdná technika stojí v oblasti bojů a vypadá téměř nepoškozená, ukazuje video pod článkem. Je na něm nejmodernější ruský tank T-90M Proryv-3 s otevřenými poklopy – i proto ho bylo velice snadné zničit, neb mohl vyslaný dron do jeho nitra hodit ruční granát, uvádí MilIn, ačkoliv to chce pevnou ruku operátora. Vnitřek obrněnce začal okamžitě hořet, nejspíše se v něm vznítila munice v karuselovém automatickém nabíjení v prostoru osádky.

iZdroj fotografie: Uživatel Tuchačevský / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-90M na přehlídce

Zničit jenom mírně poškozený tank T-90M je velice důležité, protože se jedná o velmi silnou zbraň. Má účinné reaktivní pancéřování typu Relikt, silné dělo ráže 125 milimetrů a moderní řízení palby, uvádí NationalInterest. Na rozdíl od mnoha ruských tanků nad sebou nemá žádnou klecovou nástavbu, aby ho chránila proti dronům, ale na věži má zase kostky reaktivního pancéřování, které mají pravděpodobně tuto ochranu zajišťovat. Ovšem při otevřených poklopech, které nechala osádka opouštějící tank, žádná ochrana nepomůže.

Tank zničil původně průzkumný dron

Zajímavé na videu také je, že v něm je představen i dron použitý k útoku na tank. Je jím jeden z modelů světově známého výrobce dronů, a sice společnosti DJI – konkrétně jde o Mavic 3 Pro. Na stránkách se společnost chlubí tím, že je to dron určený k pořizování fotografií a videí, k čemuž má skvělé objektivy. Evidentně ho lze ale snadno předělat i k nošení granátů. Je přitom schopen uletět až 15 km od operátora a na obloze vydržet 40 minut.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Dron nejspíše nesl ruční granát RGN sovětského původu – alespoň tomu napovídá jeho tvar – ale existují i další granáty stejného nebo podobného tvaru. Wikipedia uvádí, že je 290 gramů těžký a uvnitř je 97 gramů výbušné náplně, dosah jeho střepin je pak 10 metrů. V tomto případě na tom ale nezáleželo, hlavní bylo, aby se vznítila v tanku uložená munice. Granát se aktivuje buď nárazem, případně 3,5 až 4 sekundy po odjištění.

Tank T-90M zničený granátem

Za jak těžké považujete trefit se do poklopu tanku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články