Video: „chyba podivná, Rusko o tank méně má“, pakliže si ho obsluha vcelku levného dronu splete s nepřátelským

NÁZOR: Ve výzbroji ruské armády jsou poměrně ničivé sebevražedné drony Lancet, které mají sílu zdevastovat v podstatě jakoukoliv techniku; a někdy i svou vlastní.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Ruský dron ZALA Lancet během roku a půl na Ukrajině prokázal, že je v rukách zkušené obsluhy silnou zbraní. Na své konto si již připsaly řadu úspěchů, a ukrajinští vojáci z nich mají oprávněně obavy (neznamená to ale, že by byly tím nejlepším na světě). I tak se ale může stát, že si obsluha splete ukrajinskou techniku se svou, což bolí; a o to více, pokud zaměří dron zrovna na nejmodernější tank ruské armády v činné službě, a sice na T-90M Proryv-3.

Rusko ho vydávalo za modernizovaný T-55

Zničení tanku T-90M Proryv-3 za pomoci dronu ukazuje video pod článkem, pochází přitom přímo z Ruska a bylo zveřejněno v rámci dokumentace údajného zničení tanku M-55S. To je hluboce modernizovaný tank T-55 původem ze Slovinska, má počítačové řízení palby, zesílenu ochranou a kanon ráže 105 milimetrů. Ani přes tato vylepšení se však nemůže T-90M Proryv-3 zdaleka rovnat, a také se od něj v mnohém odlišuje.

Je tedy otázkou, jestli se náhodou operátor dronu nespletl. Tank na sobě má jakousi kamufláž nebo možná plachtu Nakidka snižující tepelnou a radarovou signaturu, a možná proto nemusely některé detaily jako zadní část nebo spojení děla s věží v zápalu boje vyniknout. Operátor tak vlastně mohl tank zničit omylem, i když je divné, že ruská armáda uvolnila záběry pořízené dalším průzkumným dronem, a pokusila se T-90M vydávat za nepřátelský.

Tank T-90M mohli ukořistit Ukrajinci

Kdyby ovšem nešlo o náhodu, nabízí se jako druhé možné vysvětlení, že se sice jednalo o stroj ruské armády, ale byl opuštěný. Na záběrech se nehýbe, což této spekulaci nahrává, a jestli bylo jasné, že se k němu v blízké době dostanou ukrajinští vojáci, mohlo jít o snahu nepojízdný (ale opravitelný) stroj zničit. Ukrajinská armáda totiž ruské stroje běžně opravuje a zařazuje do výzbroje, a o tank T-90M by měla jistě zájem. Krom moderních západních strojů je lepší než cokoliv, co má sama ve výzbroji. A navíc s ním umí její tankisté bojovat.

SYPAQ Corvo dron

Kartonové drony jsou naprosto geniálním řešením: radary je nevidí, člověk neslyší a unesou až 5kg nálož; navíc jsou extrémně levné

Ovšem ani to nevysvětluje uvolnění záběrů ruskou armádou a pokus vydávat tank za jiný. Zničení T-90M Proryv-3 dronem Lancet každopádně naznačuje, že jeho zesílená ochrana vybavená i nejnovějším typem reaktivního pancíře Relikt není dostatečná na to, aby se vyrovnala s relativně levným dronem. Dokazuje to, že se armády budou muset zamyslet nad řešením, jak tanky proti takovým útokům ochránit; třeba instalací systémů aktivní ochrany.

Jaký další důvod mohl být ke zničení tanku T-90M?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články