Video: ruský termobarický raketomet TOS-1A u Dněpru je pro Ukrajince cenný cíl, dokázal by totiž „pohřbít“ i desítky vojáků

Termobarický raketomet je extrémně nebezpečná zbraň, proti níž prakticky není obrany. Jeho eliminace tak přirozeně patří k jasným prioritám.

Raketomet TOS-1A i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda má ve výzbroji zbraň, jejíž ekvivalent v té ukrajinské prakticky neexistuje, a je natolik ničivá, že proti ní v není obrany. Jedná se o termobarický raketomet TOS-1A Solncepjok, který slouží hlavně k eliminaci jednotek v zákopech a bunkrech, které se de facto stanou jejich hrobem. Pokud tedy Ukrajinci tuto strašlivou zbraň objeví, je pochopitelné, že se stane prioritním cílem. A čím dříve padne, tím lépe. Ukrajinci ho navíc dokáží zničit i 50 km od území, které kontrolují, jak uvedl MilIn a je vidět na videu níže, a to konkrétně v Chersonské oblasti.

Zbraň účinná proti zakopané pěchotě

Raketomet TOS-1 vznikl již na konci 80. let 20. století, a sovětské armáda ho tehdy ještě stačila nasadit v Afghánistánu; zmíněná verze TOS-1A je přitom modernizovaná a má větší dosah. Vznikl byl proto, aby nahradil klasické plamenomety a poradil si se zakopanou pěchotou. Když ho ruská (dříve sovětská) armáda nasadí, vytvoří během pár sekund enormní ohnivé pole, a prakticky nic a nikdo nepřežije, jak jsme již na ArmádnímZpravodaji psali. Jediný útok tak může pozabíjet klidně desítky vojáků naráz, i když k tomu dochází jenom výjimečně.

Zbytky termobarického raketomet TOS-1A iZdroj fotografie: Státní pohotovostní služba Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Zbytky termobarického raketometu TOS-1A Solncepjok

Ruské jednotky nasazují raketomet hlavně v klíčových okamžicích – poslali ho například proti ukrajinskému předmostí na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, když ho Ukrajinci dobývali – web MilIn doplňuje, že chtěli s jeho pomocí vyhnat jednotky z obce Krynky. Je tedy pochopitelné, že se ho Ukrajinci snažili najít a okamžitě zničit. Tehdy ho zachytil průzkumný dron během přesunu, a jak to celé probíhalo ukazují záběry pod článkem. Jelikož byly pořízeny termovizí, přesouvali ruští vojáci raketomet nejspíše v noci.

Na zničení TOS-1A stačí jediný úder

Ke zničení raketometu je možné použít třeba dron s nějakou hlavicí, což je zřejmě i případ zachycený na videu. A vzhledem k tomu, že byl v pohybu, šlo pravděpodobně o dron sebevražedný, i když se mohlo jednat i o nějakou odpálenou střelu. Záběry také ukazují, že ani přímý zásah neznamená vždy 100% úspěch, neboť se osádce podařilo uniknout – měla ale opravdu velké štěstí, protože raketomet po chvíli explodoval.

Raketomet TOS-1A

Video: ruský 24hlavňový nepřesný raketomet TOS-1A vytvoří enormní „ohnivé pole“ během pár sekund, prakticky nic a nikdo nepřežije

Jeho střely jsou přitom naplněné hořlavou směsí, která se v cíli rozptýlí do vzduchu, a krátce nato dojde k jejímu zažehnutí. Tím je následně nejenom vše v dosahu spáleno, a to velmi rychle,, ale v okolí rovněž vznikne nebezpečný podtlak doslova trhající lidské vnitřnosti. Nikdo v blízkosti tak nemá šanci přežít, ani když se schová za nějakou překážku.

Raketomet TOS-1 je navíc relativně odolnou zbraní, protože je umístěn na tankovém podvozku tanku T-72, případně T-90S, uvádí MilitaryToday. A to z důvodu velmi malého dosahu raket ráže 220 milimetrů, které doletí do vzdálenosti max. 6 kilometrů, i když nejnovější typy prý až do 10 kilometrů. I tak se ale musí raketomet pohybovat velmi blízko fronty. Všech 24 raket je pak obsluha schopna odpálit v jedné salvě během pouhých 12 sekund.

Zničení raketometu TOS-1A

Jak velký úspěch je podle vás zničení raketometu TOS-1A?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články