Sýrie v ohrožení: Turecko dodalo džihádistům protiletadlové komplety Hawk

Radikální islamisté se mohou bránit proti náletům syrského letectva. Turecku jde o to ovládat sever země, kde i intervenovalo.

i Zdroj fotografie: Uživatel Slaunger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Turecko nechce připustit, aby ztratilo vliv nad severem Sýrie. Drží tady ochrannou ruku i nad radikálními islamistickými skupinami jako je Al-Káida. Na začátku roku 2020 dokonce intervenovalo, když se syrská vláda s ruskými spojenci pokoušela ovládnout provincii Idlib. Sem se stáhla většina povstaleckých skupin a je to v podstatě jediné nekurdské území, které vláda v Damašku v zemi neovládá.

V syrské provincii zahynuli turečtí důstojníci

O tom, že zde jsou zájmy Turecka velké, svědčí i skutečnost, že při útoku na provincii bylo zabito i několik tureckých důstojníků. Turci dodali spřáteleným skupinám nějaké ruční protiletadlové zbraně, ale to zdaleka nestačilo. Nyní se ukazuje, že na území ovládané islámskými džihádisty poskytlo i nejméně tří baterie amerických protiletadlových systémů MIM-23 Hawk. Mají dosah až 45 kilometrů.

iZdroj fotografie: Public Domain
Odpal rakety Hawk

Nejde o žádný supermoderní systém, většina vyspělých zemí ho již nahradila jinými. Do služby totiž tyto protiletadlové komplety vstoupily již v roce 1959. Jsou tedy obecně považované za zastaralé. Turecko ale provozuje verzí Improved Hawk. Ta byla v mnoha ohledech modernizovaná a disponuje mnohem lepšími vlastnostmi než původní systém. Protože jde o americkou technologii, Turecko by správně mělo mít k předání raket islamistům souhlas USA.

Nebezpečné hlavně pro starší letadla

Přes zastaralost systému Hawk tento krok výrazným způsobem posílil protiledadlovou obranu provincie. Může být nebezpečný především pro syrské letectvo, které je z velké části vybaveno letouny jako MiG-21 a MiG-23. Ty mají starší verze systémů obrany proto raketám naváděných radarem. Teoreticky by se mohly držet na hranici výškového dosahu raket Hawk, ale to by jim znemožnilo jakékoli přesné bombardování.

iZdroj fotografie: Public Domain
MiG-23

V posledních týdnech se začínají množit zprávy o útocích syrských i ruských sil na provincii Idlib. V médiích se objevily spekulace, zda nejde o předehru k nějaké větší akci. Letectvo by se pak museo s hrozbou Hawků vypořádat. Úkol by pravděpodobně připadl na Rusy a jejich Su-34, což jsou moderní letouny, které se mohou proti takovým protiletadlovým systémům úspěšně bránit. Ty by musely pročistit cestu staršímu syrskému letectvu.

Zdroj: Militarywatchmagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články