Video: když se britský letoun Typhoon FGR4 zaměří na raketomet teroristů z ISIS, stačí mu k jeho zničení jediná bomba

Když se na raketomet zaměří přesně naváděná puma shozená z letadla, nemůže být výsledkem nic jiného než jeho naprostá devastace.

Eurofigter Typhoon FGR4 i Zdroj fotografie: Mike Burdett / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv se již většina západních vojáků z Iráku stáhla, stále tam některé síly zůstávají a pomáhající irácké vládě v boji s teroristy z Islámského státu. Většina z nich již sice byla eliminována, ale stejně existují oblasti, kde stále operují a útočí na spojenecké jednotky. Kdy se tedy podaří objevit nějakou základnu nebo zbraně ISIS, často na ně zaútočí koaliční letouny z oblohy. Na teroristy dobře vidí a použijí proti nim třeba přesně naváděnou leteckou munici.

Na teroristy mířily přesně naváděné pumy

Dobrým příkladem, jak vypadá útok na teroristy ISIS, je video pod článkem. Zachycuje eliminaci raketometu Islámského státu, s nímž teroristé útočili na spojenecké jednotky. Není jasné, ani z příspěvku na síti X, o jaký typ raketometu se vlastně jednalo. Zaútočilo na něj ale britské letectvo, konkrétně dva letouny Eurofighter Typhoon FGR4, za pomoci jediné naváděné pumy Paveway IV. Ta zasáhla naprosto přesně a teroristický raketomet zlikvidovala.

Puma Paveway IV pod letadlem iZdroj fotografie: Defence Imagery / Creative Commons / OGL
Puma Paveway IV pod letadlem

Eurofighter Typhoon FGR4 je jedna z britských variant tohoto letounu sloužícího ve více evropských zemích. Eurofighter má jedno a dvoumístné varianty, ale konkrétně tato varianta je jednomístná, uvádí Wikipedia. Jedná se o verzi víceúčelovou a modernizovanou kolem roku 2008, která je určena k průzkumu, leteckému boji i útoku na pozemní cíle. Letoun může být vyzbrojen celou řadou zbraní, a to včetně přesně přesně naváděných pum nebo střel.

Puma Paveway IV využívá laser i GPS

Přesně naváděná Paveway IV použitá k útoku je ve Velké Británii upravená standardní gravitační Puma Mk 82. WeaponsSystems uvádí, že je na této pumě použitá konverzní sada, která z ní dělá naváděnou – její výhodou je, že může být naváděna jak prostřednictvím GPS, tak i na cíl zaměřeným laserovým zaměřovačem. To umožňuje využít výhod obou navádění, případně eliminovat jejich nedostatky. Puma má hmotnost 225 kilogramů a v této verzi má i hlavici se zvýšenou penetrací. Od místa shozu může urazit až 30 kilometrů.

Izraelská kolový transportér Eitan

K útoku na Gazu využili Izraelci i úplnou novinku, obrněný transportér Eitan, což je první izraelský kolový transportér; a pořádně silný

Letouny Eurofighter Typhoon mají 13 závěsných bodů a mohou nést až 9 tun výzbroje, ale to samozřejmě neznamená, že se ve všech případech bude jednat o pumy Paveway IV. Standardně by měl být jeden letoun vyzbrojen čtyřmi kusy těchto pum, což mu dává možnost zaútočit hned na čtyři cíle najednou. V podvěsu má britský Typhoon zaměřovací systém Litening spolupracující s naváděnými zbraněmi, s nímž může zaměřovat cíle a i za zhoršené viditelnosti.

Zničení raketometu ISIS britským letounem Eurofighter Typhoon

Za jak nebezpečnou považujete britskou pumu Paveway IV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články