K útoku na Gazu využili Izraelci i úplnou novinku, obrněný transportér Eitan, což je první izraelský kolový transportér; a pořádně silný

NÁZOR: Izraelská armáda vždy dbala na moderní skladbu obrněných sil, až donedávna ale neměla vlastní kolový transportér. Eitan se však velmi povedl.

Izraelská kolový transportér Eitan i Zdroj fotografie: Zachi Evenor / Creative Commons / CC BY
                   

Izraelská armáda pomalu postupuje směrem k centru Gazy, přičemž jsou v jejím čele obrněné jednotky. Čelit přitom musím nejenom bojovníkům s protitankovými střelami v městské zástavbě, ale i různým nástražným systémům a minám. Izraelská armáda má proto řadu různých obrněnců, z nichž některé patří mezi nejlépe chráněné na světě. Při operaci v pásmu Gazy se pak v její výzbroji objevil i dosud neviděný 8kolový obrněný transportér Eitan.

Eitan postupně nahradí americké M113

Izraelská armáda má ve své výzbroji celou řadu obrněných transportérů, a to od velmi odolných Namer a Achzarit, až po stárnoucí americké M113. Všechny jsou přitom na pásovém podvozku, což jim sice umožňuje pohyb v těžkém terénu, ale zároveň limituje jejich rychlost a dosah. Izraelská armáda se proto v novém tisíciletí rozhodla, že pořídí i transportéry kolové, s nimiž se mohou vojáci hlavně v oblastech se zpevněnými komunikacemi pohybovat rychle, a zároveň si zachovat ochranu. Transportér Eitan by tak postupně nahradit zastarávající M113.

Do výzbroje izraelské armády vstoupily první transportéry Eitan v květnu 2023, a portál Defence-Blog uvedl, že bylo jejich použití zaznamenané během současného konfliktu s Hamásem. Fotografie dokonce ukazují, jak se vozidlo obklopené pěšáky IDF prodírá sutinami domů. Kolik těchto transportérů mají Izraelci k dispozici, však není jasné, ale pravděpodobně jich bude pouze několik kusů, max. nižší desítky. Jejich nasazení ale svědčí o tom, že izraelská armáda posílá proti Hamásu i to nejlepší, co má k dispozici.

Přepraví výsadek 9 vojáků, má aktivní ochranu

Transportér Eitan je postavený na podvozku 8×8 a svou koncepcí připomíná moderní kolové transportéry západních armád. Portál Army-Technology uvádí, že má 3člennou osádku a do jeho zadního prostoru se vejde výsadek 9 plně vyzbrojených vojáků. Má být vysoce odolný proti minám, v přední části pravděpodobně odolá munici ráže 25 až 30 mm a na boku 14,5 mm, ale přesné specifikace jsou tajné. Disponuje však i systémem aktivní obrany Iron Fist.

Izraelský těžký obrněný transportér Achzarit

Poctivý kus sovětského dědictví, tank T-55, slouží jako základ pro těžce obrněný izraelský transportér Achzarit; má tak rychlost i prostupnost

Vozidlo je v základní verzi pro přepravu vojáků vyzbrojeno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s kulometem ráže 12,7 milimetrů, a k dispozici je i kulomet 7,62 milimetrů. V budoucnu se má objevit také varianta s věží a dělem ráže 30 milimetrů. Transportér má 8 metrů na délku a 3 metry na šířku, jeho hmotnost je mezi 30 a 35 tunami, ovšem není obojživelný. Po silnici se může pohybovat rychlostí až 90 km/h a dojezd má kolem 1 000 kilometrů.

Izraelský obrněný transportér Eitan

V čem má kolový transportér výhodu oproti pásovým?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články