Zvládla by Ukrajina spustit vlastní jaderný program, navzdory participaci na smlouvě o nešíření jaderných zbraní?

Budapešťské memorandum, mezinárodní smlouva o poskytnutí bezpečnostních záruk podepsaná v roce 1994 prezidenty Ruska a USA, mělo Ukrajinu chránit před ruským útokem.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tkachenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již od samého počátku války kolují po světě různé konspirační teorie o tom, že Ukrajina vyvíjí jaderné zbraně. Ostatně své nikterak podložené domněnky o Ukrajině a jejím vlastnictví jaderných zbraní prezentoval ve svém proslovu i ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že Ukrajina disponuje nosnými systémy a jadernými technologiemi z dob Sovětského svazu. Dle Rusů je navíc jen otázkou času, než Ukrajina, podporovaná Západem, vyvine své vlastní jaderné zbraně.  

Sovětské zbraně na Ukrajině

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zůstaly na území Ukrajiny tisíce bývalých sovětských jaderných hlavic a stovky mezikontinentálních balistických raket a bombardérů. Ukrajina nikdy nedisponovala samostatným arzenálem jaderných zbraní, ani neměla nad těmito zbraněmi kontrolu.

V roce 1992 pak Ukrajina podepsala Lisabonský protokol a v roce 1994 se připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, jakožto nejaderný stát. Převod veškerého jaderného materiálu zabral nějaký čas. Avšak do roku 2001 byly všechny jaderné zbraně předány Rusku k demontáži a všechna odpalovací sila byla vyřazena z provozu. 

Je pravda, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom ze svých projevů zpochybňoval povinnost Ukrajiny zachovat svůj nejaderný status. Přičemž argumentoval tím, že Rusko hrubě porušilo veškeré sliby vůči Ukrajině, která výměnou za záruku bezpečí odevzdala sovětské nukleární zbraně. S ohledem na fakt, že Rusko svou část dohody porušilo, by tedy Ukrajina nejspíš neměla být do budoucna vázána povinností zachovávat nejaderný status. Takto to alespoň cítí ukrajinský prezident i někteří západní představitelé.

Ukrajinský jaderný program

Ačkoli se někdo může ptát, zda by Rusko napadlo Ukrajinu, kdyby měla na svém území stále umístěné sovětské jaderné zbraně, vlastnictví jaderných zbraní samo o sobě by s ohledem na historii konfliktu pravděpodobně nezabránilo. I kdyby sovětské zbraně byly stále na Ukrajině, není vůbec jisté, že by Ukrajina byla schopna převzít nad nimi kontrolu. A to jak technicky, tak politicky. A tím se dostáváme k možnostem vývoje vlastních jaderných zbraní. 

Stejně tak, jako by Ukrajina zřejmě nebyla schopna dostát technickým požadavkům pro obsluhu sovětských jaderných zbraní, je více než pravděpodobné, že neobstojí ani ve vývoji vlastních nukleárních zbraní. Ukrajina totiž ani zdaleka nedisponuje potřebným materiálem pro výrobu jaderného arzenálu. Veškerý vysoce obohacený uran, který se nacházel ve výzkumných a výcvikových zařízeních na Ukrajině, včetně Charkovského fyzikálně-technologického institutu, byl již ze země dávno odvezen.

iZdroj fotografie: Uživatel Tkachenko / Creative Commons / CC BY-SA

Ukrajina má sice ložiska uranu, ale nemá žádnou techniku pro jeho zpracování. Vybudování zařízení potřebných k přeměně uranu na plynný hexafluorid a jeho další zpracování by trvalo dlouhá léta. Program by navíc vyžadoval velmi vysoké náklady. 

Při dostatku motivace, obřích investic a notné dávce vytrvalosti by Ukrajina mohla chybějící články postupně doplnit a začít budovat vlastní jaderný program. To je ovšem pouze bláhová představa, kterou by se mohl nechat unést kdejaký stát. S ohledem na ruskou invazi, při níž ukrajinské finance značně trpí, si lze jen těžko představit, že by Ukrajina byla v nejbližší době schopna spustit a udržet jaderný program. 

Jak moc reálné vidíte, že by Ukrajina zvládla spustit vlastní jaderný program?

Zdroj: TheBulletin, Icanw

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout