Speciální jednotky, s nimiž nepřátelé raději odmítají bojovat a hned vyklízí pole: dvě pochází z Evropy a mají i českou výzbroj

Téměř každé ozbrojené síly světa mají nějaké speciální jednotky. Zvučného jména však dosáhly jen některé a nepřítel se s nimi ani nechce utkávat.

Výcvik GING i Zdroj fotografie: Uživatel Domenjod / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Součástí armád, případně jiných ozbrojených složek, bývají i malé jednotky s moderní výzbrojí a neuvěřitelným výcvikem. Obvykle jsou nasazovány na speciální operace, v nichž by běžní vojáci téměř jistě selhali. Jejich členy se mohou stát jen ti nejlepší z nejlepších, ale musí počítat se značně rizikovou a namáhavou prací. Několik jednotek světa si vybudovalo opravdovou reputaci a jejich nepřátelé z nich mají oprávněné obavy. Tohle je pětice těch asi nejznámějších speciálních jednotek světa.

Francouzská GIGN

Speciální jednotka spadá pod francouzské četnictvo, které je sice součástí ozbrojených sil, ale v jurisdikci ho má ministerstvo vnitra. Založena byla v roce 1973 a v současnosti ji tvoří asi tisícovka členů. Jejich úkolem je především boj proti terorismu, záchrana rukojmích, ochrana významných osob nebo ambasád, ale i boj proti organizovanému zločinu. Členy jednotky jsou specialisté na seskoky padákem, potápění, odstřelování i další. Francouzská jednotka GIGN má špičkovou výzbroj, mezi níž patří i české útočné pušky CZ BREN 2.

Američtí Navy SEALs

Jde o speciální síly amerického námořnictva a v posledních letech jsou zapojeny hlavně do boje s terorismem. K jejich úkolům ale patří i provádění preventivních úderů, záchrana rukojmích po celém světě, nebo i dopadávání a likvidace zájmových osob. Mnohé z jejich operací jsou tajné a nelze o nich získat informace, ale mezi nejznámější patří likvidace Usáma bin Ládina. A protože jde o jednotku námořnictva, musí být její členové specialisté i na potápění a podvodní demoliční práce.

Izraelský Shayetet 13

Speciální jednotka patří pod izraelské námořnictvo a vznikla již v roce 1949, přičemž se většiny konfliktů účastnila s velmi dobrými výsledky. Jejím úkolem je provádění invazních operací z moře, boj proti terorismu, sabotáž, shromažďování zpravodajských informací nebo záchrana rukojmích. Patří k přísně utajovaným jednotkám, o jejichž činnosti není příliš známo, ale byla například zapletena do zásahu na palubě turecké lodi Mavi Marmara, kdy zahynulo 9 aktivistů, jejichž cílem bylo prolomit blokádu do Gazy.

Shayetet 13 iZdroj fotografie: Izraelské námořnictvo / Creative Commons / CC BY-SA
Členové Shayetet 13

Ruské SPECNAZ

Nejde o jedinou jednotku, ale o speciální síly Ruské federace, které spadají buď pod armádu, námořnictvo nebo GRU. Za úkol mívají různé druhy operací – od záškodnických na území nepřítele, přes likvidaci některých osob, až po boj proti terorismu a záchranu rukojmích. Ruské SPECNAZ jsou známé hlavně fyzickými nároky na uchazeče a důrazem na boj zblízka. Většina jejich operací je tajná a s různými výsledky se účastní i současného konfliktu na Ukrajině.

Britské SAS

Jedna z nejstarších a nejuznávanějších speciální jednotek světa spadá pod britskou armádu. Její základ položil roku 1941 David Stirling svými operacemi na severoafrickém bojišti. Po válce se SAS změnila ve sbor, jehož úkolem byl a dodnes je boj proti terorismu, záchrana rukojmích, operace v týlu nepřítele, sběr zpravodajských informací, výcvik povstaleckých jednotek a řada dalšího. Některé západní jednotky při svém „zrodu“ přejímaly zkušenosti právě od SAS a dnes s nimi trénují i čeští speciálové.

Jaké speciální jednotky patří k nejlepším?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články